Меси за историја

Лионел Меси постигна два нови гола, а Интер Мајами го победи Орландо Сити со 3:1 во мечот од Лига купот, натпреварување во кое за трофејот се борат екипи од МЛС и од мексиканското првенство.

Со нови два гола, Аргентинецот стигна до својот петти гол во третиот натпревар за својот нов клуб, а неговиот тим се пласираше во осминафиналето на натпреварувањето. Четвртфиналето ќе го бараат во мечот против Далас.

Меси постигна гол во седмата минута откако со гради го реши додавањето на Роберт Тејлор и ја заби топката во мрежата. Екипата на Интер Мајами поведе со гол. Следеше нерешен резултат, уште еден гол на избраниците на Меси, а потоа во 72. и негов втор гол. Со него во 72. минута ги постави конечните 3:1.

Пред головите на натпреварот кој поради невремето доцнеше час и половина, Меси погоди против Круз Азула и два пати против Атланта Јунајтед. Статистичарите ја извлекоа информацијата дека тој стана првиот играч во историјата на клубот кој постигнал најмалку два голови во два последователни натпревари.

Откако одигра нешто повеќе од половина час против Круз Азул, тој беше стартер против Атланта Јунајтед, исто како и на овој натпревар. Тоа значи дека тој ја испиша историјата на Интер Мајами на првите два натпревари во кои настапуваше како член на стартниот тим.

Првиот гол го постигна и против Атланта Јунајтед во осмата минута, а против Орландо Сити во седмата минута. Последен пат врза два натпревари со голови во првите десет минути во септември 2010 година.