Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Microsoft произведе компјутерски глушец наречен Ocean Plastic Mouse, кој, како што сугерира неговото име, е направен од пластика од океанот.

Куќиштето, или школката на глушецот, всушност е делумно (20 проценти) направено од рециклиран пластичен отпад собран од океанот и другите води. Преку процесот на обработка се создава пластична смола, која се меша со други материјали, и од оваа мешавина на крајот се формира глушецот. Во производството на хардверот, 20 проценти од материјалот е рециклирана пластика.

Покрај тоа, пакувањето во кое доаѓа глувчето е направено од дрво и шеќерна трска, а исто така може целосно да се рециклира и не содржи пластика. Исто така, има опција бесплатно да им испратите стар компјутерски глушец на Microsoft за рециклирање.

Remote video URL

Ocean Plastic Mouse содржи три копчиња, поддржува Bluetooth 4.0 и има опсег до 10 метри. Microsoft тврди дека глушецот ќе работи со една АА батерија до 12 месеци.

Продажбата започнува на 5 октомври, а Ocean Plastic Mouse ќе чини 25 долари.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Хардвер

Samsung носи врвна технологија за графички картички на смартфони

Read more

Ова е новиот таблет Nokia T20

Read more

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Read more

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Читај повеќе

Дали треба да бегаме во вселенски колонии или да ја спасуваме Земјата?

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првата мисија до Јупитеровите Тројанци ќе ги открива тајните за раѓањето на Сончевиот Систем

Читај повеќе

Оштетување на мозокот и стареење: Што друго им се случува на астронаутите во вселената?

Читај повеќе

Кислородот ќе исчезне пред водата - крај на Земјата каква што ја знаеме

Читај повеќе

Facebook отвора 10.000 работни места во ЕУ заради создавање на метавселена

Читај повеќе

Метрото во Москва ќе се плаќа преку систем за препознавање лица

Читај повеќе

Пилула против корона до крајот на годината? Сиромашните земји изгледа пак ќе извисат

Читај повеќе