Вести

Microsoft за пет минути изгуби 17 милијарди долари

14. февруари 2020 - 11:22 | МИА

Aкциите на Microsoft вчера забележаа пад на цените откако федералниот судија нареди привремено прекинување на договорот со ЈЕДИ што Пентагон го додели на компанијата минатата година.

Поради падот на цените на акциите, технолошкиот гигант изгуби 17 милијарди долари пазарна вредност за само 5 минути.

Пазарната вредност на Microsoft сега е околу 1,4 билиони долари, покажуваат податоците на Bloomberg.

Тоа е третата највредна фирма на светот, по Apple и Saudi Aramco, кои вредат 1,43 и 1,77 билиони долари.

Судот донесе одлука откако Amazon минатата недела поднесе барање до Министерството за одбрана да го суспендира договорот од 10 милијарди американски долари наречен Проект за заедничка одбранбена инфраструктура (ЈЕДИ).

Целта на проектот е да се изгради простор за чување и управување со чувствителни воени и одбранбени податоци.

Пентагон го додели овој проект на Microsoft, со што го исфрли Amazon кој важеше за фаворит. По загубата, Amazon се обиде да ја оспори одлуката, обвинувајќи го Пентагон за пристрасност, пренесува The Banker.

Судот донесе одлука за привремено прекинување на доделување на проектот сѐ додека не се расчисти правната битка за овој договор.

Коментирај