УЕФА ЛИГА НА НАЦИИ 2022/23

Милевски: Имаме повредени играчи и проблеми со формата

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Благоја Милевски даде објаснување во врска со повиканите фудбалери за натпреварите од Лига на нации против Грузија и Бугарија.

Фото: ФФМ

– Не случајно на списокот се наоѓаат 27 фудбалери. Имаме многу проблеми и непланирани работи што се однесува до здравствената состојба и формата на неколкумина фудбалери. Не сум задоволен од тоа и од таа причина се повикани толку фудбалери. Исто така, дел од играчите немаат клубови, неколкумина што се вели, пред некој ден најдоа клуб, а за формата да не говорам. Сите мора да ја подигнат формата во која се наоѓаат. Ние дојдовме на едно ниво што можеби е изненадувачки високо не само за нашата јавност, туку и пошироко и на сите сега ни е обврска да останеме на ова ниво, со тенденција да бидеме подобри, истакна Милевски на денешната прес-конференција.

Македонскиот селектор очекува фудбалерите да се издигнат над проблемите и да се даде максимумот доколку се појават шанси за првото место.

– Овие момци веќе редовно не изненадуваат, посебно кога тимот се соочува со проблеми. Момците секогаш покажуваат дека се во состојба да се стават во функција на тимот. Тие проблеми ни даваат дополнителен мотив и додека постојат шанси ќе дадеме сѐ од себе да се бориме за највисок пласман. Овие мечеви во Лига на нации ги користиме за дооформување на ликот на тимот за тоа како треба да изгледа во иднина“.

Во однос на здравствениот билтен, Милевски информира дека Дарко Чурлинов, треба да оди на дополнителни прегледи и потоа ќе се знаеме неговата состојбата, додека за Илија Несторовски, рече дека тој е играч кој има многу дадено за Македонија и моментно не заслужува повик само за да игра пет-десет или 15 минути.

– Несторовски кога ќе биде повикан планирам да го користам со максимална минутажа, а во моментов Милан Ристовски и Бојан Миовски се во предност зашто се во подобра форма, посочи предводникот на „црвено-жолтите“.

Во Тбилиси македонските фудбалери ќе гостуваат на 23 септември, три дена подоцна (26 септември) ќе ја пречекаат Бугарија.

реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Фудбал

Сенегал го победи Еквадор и се пласира во плејофот

Read more

Мбапе главен кандидат за Златна топка во изборот на Goal

Read more

Ла Лига поднесе жалба до УЕФА барајќи санкции за Јувентус

Read more

Зошто сакаме фудбал: Спорт на работничката класа со кој управуваат милијардери

Read more
 

Спорт

Сенегал го победи Еквадор и се пласира во плејофот

Читај повеќе

Мбапе главен кандидат за Златна топка во изборот на Goal

Читај повеќе

Ла Лига поднесе жалба до УЕФА барајќи санкции за Јувентус

Читај повеќе

Зошто сакаме фудбал: Спорт на работничката класа со кој управуваат милијардери

Читај повеќе

Роналдо не ја допрел топката при првиот гол против Уругвај, потврдија од Adidas

Читај повеќе

Денеска расплет во групите А и Б, кој ќе остане без осминафинале?

Читај повеќе

Кој е човекот кој вчера истрча на теренот во Катар со ЛГБТИ знаме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо славеше гол што не го постигна

Читај повеќе

Бразил со гол во финишот ја совлада Швајцарија

Читај повеќе