ФОРМУЛА 1 2024

На доминацијата ѝ нема крај: Верстапен ја освои пол-позицијата во Австралија

Ф.З.
/ 23.03.2024 / 11:33

Холандскиот возач Макс Верстапен ја продолжи доминацијата во Формула 1 шампионатот и утринава во квалификациите за трката во Австралија.

На патеката „Алберт Парк“, Верстапен беше најбрз во борбата за најдоброто место на стартот на утрешната трка, а на крајот ја освои пол-позицијата со време 1:15.915.

Верстапен го остави зад себе Карлос Саинс во Ферари, кој постигна време од 1:16:185, додека третото место го зазеде тимскиот колега на Верстапен, Серхио Перес (1:16.274).

Во топ 10 следат и Ландо Норис, Шарл Леклер, Оскар Пјастри, Џорџ Расел, Јуки Цунода, Ленс Строл и Фернандо Алонсо, а целокупниот редослед за стартот на утрешната трка можете да го погледнете во продолжение:

Потсетуваме, Верстапен победи на првите две трки сезонава во Бахреин и Саудиска Арабија, па моментално води во поредокот кај возачите во Формула 1 шампионатот со 51 бод, пред Серхио Перез на второто место со 36 бодови.

Големата награда на Австралија е закажана за недела наутро од 6:00 часот со директен пренос на  Sport Klub 1.

Мадрид ќе добие нов шампион – Рубљов го победи Алкарас

Димитриевски: Ароганцијата на оние кои дозволија отворање на бугарски клубови во Македонија е ненадминлива

Почина Пол Остер, авторот на познатата The New York Trilogy

Изгубени во преводот

Финалето во Лига Европа во 2028 во Белград – Србија со Албанија сака да биде домаќин на У21 ЕУРО