Надал е песимист во врска со брза обнова на тениската сезона

Рафаел Надал е песимист за можно скоро обновување на тениската сезона. Шпанецот не верува дека еден од најпопуларните спортови наскоро ќе се игра во типично и познато опкружување, а причината е пандемијата на коронавирусот.

„Од моја гледна точка, јас сум песимист дека шемата може да продолжи под нормални околности“, рече Надал во онлајн разговорот организиран од Шпанската тениска федерација.

„Во тенисот, треба да патувате секоја недела, да останете во хотели, да одите во различни земји. Дури и ако играме без публика за да организираме настан, потребни ви се многу луѓе кои не можат да бидат игнорирани. Гледам сериозен проблем“, изјави Шпанецот, кој е втор на светската ранг-листа.

Според прогнозите, тениските натпревари ќе продолжат најрано во јули. Отвореното првенство на Обединетото Кралство е откажано, а Ролан Гарос треба да се одржи на крајот на септември, набргу по УС Опен.

„Многупати рековме дека здравјето е најважно во ова време. Времињата се тешки за секого и ќе доживееме многу загуби. Многу луѓе ќе ги загубат своите работни места. Се надевам дека ќе успееме да се справиме со економските проблеми со месеци. Тешко ќе биде обновувајќи ја формата, но знаеме дека има многу поважни работи од тенисот. Мора да одиме чекор-по-чекор“, изјави искусниот 33-годишен Надал, кој е 19-кратен шампион на Грен слем турнирите.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Тенис

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Read more

Среќен роденден, Новак Ѓоковиќ

Read more

70.000 евра за вечера со атрактивната Бушар

Read more

Коронавирусот го нокаутира тенисот: Нема АТП турнири до 31 јули

Read more

Спорт

Натпреварот Ливерпул-Атлетико Мадрид во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Читај повеќе

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Читај повеќе
  • play_arrow

Отворена истрага за натпреварот Јувентус - Интер по коментарите на Клаудио Лотито

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Левандовски е незапирлив

Читај повеќе
  • filter

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Читај повеќе

Официјално: Ла Лига се враќа на 8 јуни

Читај повеќе

Румениге: Не ја активиравме клаузулата на Кутињо

Читај повеќе

На Икарди му падна цената, ПСЖ нуди помалку пари за трансфер

Читај повеќе