Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Тенисерите Рафаел Надал и Наоми Осака се прогласени за спортисти на годината и добитници се на Laureus наградата за 2021 година, додека актуелниот германски шампион во фудбал Баерн Минхен доби награда за најдобар спортски колектив, пренесе BBC.

Церемонијата на прогласувањето на наградите се одржа виртуелно во Севилја. За Надал ова е втор Laureus во кариерата, откако за првпат беше награден во 2011 година. Осака за првпат е наградена во нејзината втора номинација.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Laureus (@laureussport)

Баерн триумфираше по втор пат, седум години откако за првпат е прогласен за најдобар спортски колектив. Сепак, вечерта мина во знакот на тенисот, бидејќи Били Џин Кинг доби награда за животно дело.

Британецот Луис Хамилтон е награден за неговиот ангажман во борбата против расизмот, додека најдобриот египетски фудбалер Мохамед Салах доби признание за неговата општествено корисна работа.

Remote video URL
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Тенис

Надал се откажа од Вимблдон и од Олимписките игри во Токио

Read more

Зверев: Новак Ѓоковиќ е како суперкомпјутер

Read more

Виландер: Новак делува застрашувачки

Read more

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Read more
 

Спорт

Ислами постави нов македонски рекорд

Читај повеќе

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Читај повеќе

Енрике по ремито со Полска: Очекував повеќе од Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокумбо со дабл-дабл најзаслужен за елиминацијата на Бруклин

Читај повеќе

Кристијано Роналдо е најследена личност на Instagram

Читај повеќе

Ибрахимовиќ го оперираше коленото

Читај повеќе

Пандев го пропушти денешниот тренинг поради проблеми со зглобот

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА: ЛА Клиперс првпат во клупската историја во конференциско финале

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокумбо за мајсторката со Бруклин: Ние сме создадени за овој момент

Читај повеќе