Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Ф.З.
/ 01.12.2023 / 12:41

Зеленчукот е богат со витамини и минерали, а содржи и многу влакна кои ќе ви помогнат подолго да се чувствувате сити и ќе ви помогнат при запек. Дополнително, важно е да се истакне дека во споредба со другите намирници, тие се нискокалорични, поради што помагаат и при слабеење.

Пред во вашата исхрана да ги додадете видовите зеленчук од листава, важно е да знаете дека секој вид зеленчук е пожелен во вашата секојдневна исхрана и дека можете да го зголемите внесот.

Имајќи го сето тоа на ум, еве шест од најдобрите зеленчуци кои треба да ги додадете во вашата чинија кога вашата главна цел е да изгубите тежина.

Спанаќ

Кога се обидувате да изгубите тежина, барајте зеленчук во кој можете да уживате на различни начини. Спанаќот има поблаг вкус и може да се комбинира во различни оброци. Покрај тоа, тој е многу хранлив, со само 23 калории на 100 грама.

Брокула

Брокулата е одличен избор за слабеење бидејќи додава волумен на оброците, што значи дека ќе бидете посити порано и подолго. Во чорбите можете да додадете брокула, а одлично оди со ориз и тестенини. Свежата брокула има околу 35 калории на 100 грама.

Прокељ

Иако прокељот не е меѓу омилените видови зеленчук, доколку се зготви правилно може да бидат вкусен додаток на различни јадења. Содржи 43 калории и околу 4 грама влакна на 100 грама.

Карфиол

Поради својот вкус, карфиолот е сè попопуларен во здравата исхрана. Од неодамна се користи како замена за база на пица, а може да се најде како состојка во некои колачи. Има само 25 калории на 100 грама.

Грашок

Грашокот најчесто ќе го најдеме во разни чорби или супи, а можете да го додавате во разни оброци со тестенини или ориз. Содржи околу 85 калории на 100 грама, а покрај тоа има и повеќе од 5 грама растителни протеини кои се корисни за варењето. Протеините се корисни за слабеење бидејќи ви помагаат да се чувствувате сити, бараат повеќе енергија за метаболизмот и ги зголемуваат хормоните за ситост.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Фит

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Read more

Машки свет: Како да ги стопите масните гради?

Read more

6 намирници чија консумација мора да ја намалите доколку сакате рамен стомак

Read more

5 здравствени причини зошто треба да правите аеробни вежби

Read more
 

Магазин

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Читај повеќе

Зошто често се будите уморни?

Читај повеќе

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Читај повеќе

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Читај повеќе

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Читај повеќе

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Читај повеќе

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Читај повеќе

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Читај повеќе