Најдоброто време од денот за вежбање: Го намалува ризикот од рана смрт за 61%

Ф.З.
/ 11.04.2024 / 20:54

Дали времето од денот кога вежбате прави разлика? Тим на истражувачи од Универзитетот во Сиднеј откри дека постои.

Истражувачите 8 години следеле скоро 30.000 луѓе со прекумерна тежина. Откриле дека вежбањето на крајот од денот е моќен „противотров“ против кардиоваскуларни болести и го намалува ризикот од рана смрт за 61%.

Студијата, објавена во Diabetes Care, анализирала податоци од 29.836 возрасни постари од 40 години од британската студија на Biobank за да види како времето поминато во физичка активност влијаело на здравствените резултати.

Истражувачите се фокусирале на луѓе кои се класифицирани како дебели - со индекс на телесна маса од 30 или повеќе - бидејќи тие се изложени на многу поголем ризик од кардиоваскуларни состојби како што се срцеви и мозочни удари и прерана смрт.

На околу 2.995 учесници исто така им бил дијагностициран дијабетес тип 2. Учесниците биле поделени во 4 групи според тоа во кое време од денот вежбале. Истражувачите биле во можност да ги следат здравствените траектории на учесниците речиси 8 години.

Во тој период, тие забележале 1.425 смртни случаи, 3.980 кардиоваскуларни настани и 2.162 настани на микроваскуларна дисфункција - ова е тип на срцева болест што ги зафаќа најмалите крвни садови кои се разгрануваат од коронарните артерии.

Од анализата биле исклучени учесниците со веќе постоечки кардиоваскуларни болести и рак. Истражувачите откриле дека, во споредба со оние кои не вежбале, луѓето издвојувале време да се движат навечер (од 18 часот до полноќ) имале: 61% помал ризик од смрт од која било причина, 36% помал ризик од кардиоваскуларни болести, 24% помал ризик од микроваскуларни заболувања.

Утринските (помеѓу 6 часот наутро и пладне) и попладневните (од пладне до 18 часот) вежби исто така биле корисни, но не толку колку вечерните вежби.

Утринските вежбачи сепак имале 33% помал ризик од смрт и 17% помал ризик од кардиоваскуларни болести. Шансите за рана смрт се зголемиле на 40% кај попладневната група, која исто така имала 16% помали шанси за развој на срцеви заболувања.

Интересно е тоа колку често луѓето вежбаат е поважно за здравјето од вкупното време поминато во движење. Истражувачите го забележале истиот тренд кај учесниците кои имале дијабетес тип 2, бидејќи со вечерното вежбање покажале најниски стапки на смртност и болести.

Тагови
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Фит

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

5 работи кои се забранети после 5 попладне ако сакате да ослабете

Read more

Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Read more

Каде најчесто грешиме со јадењето протеини?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Скопје за време на Прва светска војна

Читај повеќе
  • play_arrow

Претставена првата подводна вендинг машина за слатки, валутата е забава

Читај повеќе

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Читај повеќе

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сензационално издание на шведската убавица Елса во Кан

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци имаат најмногу среќа во љубовта?

Читај повеќе

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Читај повеќе

Кој полесно се откажува од цигари - мажите или жените?

Читај повеќе
  • play_arrow

За гурмани во кујната: Пица бурито

Читај повеќе