Најевтините телефони ќе доживеат бум – цвета продажбата на смартфони

Испораките се очекува да се зголемат за 3 проценти во текот на 2024 година, додека главниот поттик за раст треба да дојде од пазарите во Индија, Блискиот Исток и Африка.

Состојбата на пазарот на мобилни телефони, односно нивната продажба треба да закрепне во текот на 2024 година.

Експертите наведуваат две причини за ова, економска и технолошка по природа: се предвидува дека падот на инфлацијата ќе ја стимулира побарувачката на пазарите во развој, и второ - се очекува дека платежно поспособните купувачи ќе ги привлече интеграцијата на генеративната вештачка интелигенција кон поскапите уреди на најновата генерација.

Според истражувањето на Counterpoint Research, испораката на мобилни телефони на глобалниот пазар минатата година е намалена за повеќе од 4 отсто, бидејќи потрошувачката е намалена под притисок на економската нестабилност.

Испораките се очекува да се зголемат за 3 проценти во текот на 2024 година, додека главниот поттик за раст треба да дојде од пазарите во Индија, Блискиот Исток и Африка.

Посебно се очекува раст во најниската категорија на евтини уреди, каде што се очекува зголемување на продажбата за дури 11 отсто, проценува Counterpoint Research. Посебно силна побарувачка се очекува во регионот на Карибите и Јужна Америка, според агенцијата.

Слабеењето на инфлацијата во посиромашните региони на светот, како што е Африка, и стабилизацијата на локалните валути би требало да ја поттикнат побарувачката за паметни телефони во опсег од 150 до 249 долари. Во исто време, ова дополнително треба да го поттикне зајакнувањето на конкуренцијата меѓу кинеските производители.

Од другата страна на ценовната табела, продажбата во најскапата категорија, дефинирана според ценовниот опсег од 600 до 800 долари, би требало да се зголеми за дури 17 проценти, благодарение на интегрирањето на genAI технологијата и зголемената побарувачка за телефони на преклоп, се вели во извештајот.

Counterpoint Research истакнува дека Apple и Huawei најверојатно ќе ги продаваат најскапите паметни телефони. Американскиот технолошки гигант благодарение на стабилната побарувачка за iPhone телефони, а Huawei благодарение на водечката позиција на домашниот кинески пазар.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Мобилни

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Read more

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Read more

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Read more

Најевтините телефони ќе доживеат бум – цвета продажбата на смартфони

Read more
 

Гик

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе