Направи сам: Маска за коса од мајонез

Мајонезот совршено ја храни, обновува и навлажнува оштетената и сува коса. Употребата на мајонез за разубавување ќе даде одлични резултати кога станува збор за волуменот на косата. Покрај тоа, косата по нанесувањето ќе биде мека, сјајна и лесна за обликување.

Маската од мајонез е одлична за сува и за оштетена коса. Со употреба еднаш месечно маската ќе ја нахрани, регенерира косата и ќе ја врати влажноста.

Како да ја направите маската?

Пред подготовка најдобро е да го извадите мајонезот од фрижидер, да достигне собна температура. По отприлика еден час може да почнете со подготовката.

Во сад ставете три лажици мајонез и додадете една лажица рицинусово масло. Мешајте додека не добиете хомогена смеса. Нанесете ја маската рамномерно на чиста коса, па замотајте ја во кеса и држете така 20 минути.

Под кесата се создава топлина што дава можност состојките да влијаат на состојбата на косата. По 20 минути измијте ја косата со топла вода, нанесете шампон без парабени и исплакнете.

реклама

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Ова е најомилениот филмски лик на сите времиња

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Стил

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Почна Модната недела во Лондон

Read more

Идеи и трикови за уредување на мала кујна

Read more

Четири фризури кои се во тренд оваа есен

Read more

Магазин

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Читај повеќе

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Читај повеќе

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Читај повеќе

5 работи кои пандемијата ги промени во нашите животи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудо на архитектурата: Куќа која изгледа како ѕвезда што експлодира

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе