НАСА го објави првото 8K Ultra HD видео од вселената

Мал број на луѓе имаат шанса да ја видат вселената во целата нејзина слава, а дури и тие се одбрани по долги процедури и тренинзи. За сите останати патувачкото искуство ќе остане само сон, но НАСА понуди алтернативен начин да се доживее вселената.

НАСА го објави првото 8K Ultra HD видео снимено од Меѓународната вселенска станица (ISS) кое покажува ураган, Месечината, па дури и неколку научни експерименти во сосем ново светло. Видеото беше снимено со помош на Helium 8K камера.

реклама

Наука и технологија

Научната фантастика како инспирација за денешните роботи

Read more

Анимација од идната историска мисија на НАСА и SpaceX

Read more

Како да ја користите апликацијата Zynn?

Read more

Како да направите Facebook страница за вашиот бизнис?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Фејл компилација: Матуранти 2020

Read more
play_arrow

Како да го избришете профилот на Zoom?

Read more
play_arrow

Идеја за појадок: Вкусен тост со авокадо

Read more
play_arrow

Утрински стомачни на празен стомак

Read more
play_arrow

10 најскапи откази на фудбалски менаџери

Read more
play_arrow

Гејмерски рекорди кои најверојатно никогаш нема да бидат срушени

Read more
play_arrow

Каролина Куркова ги споделува домашните рецепти за убавина

Read more
play_arrow

Колку протеини треба да внесувате дневно?

Read more
play_arrow

Научната фантастика како инспирација за денешните роботи

Read more
play_arrow

Влијанието на Шекспир врз англискиот јазик

Read more
play_arrow

Најдоброто од Наполи сезонава

Read more
play_arrow

Тимот на „отпишаните“: 11 фудбалери кои се потценети во нивните татковини

Read more