НАСА почна поотворено да зборува за вонземјани: Што значи тоа за Земјата и дали сме навистина сами?

Американската вселенска агенција (НАСА) организираше прес-конференција на која за прв пат поотворено се разговараше за можното постоење на вонземен живот.

Во презентацијата на извештајот од 36 страници, кој содржи доста технички и научни опсервации, НАСА соопшти дека сѐ уште нема релевантни докази кои би можеле да го потврдат постоењето на вонземјани, но дека постојат одредени појави кои дефинитивно мора да се истражат.

„НАСА ќе го истражува она што се нарекува УАП, односно неидентификувани аномални феномени (Unidentified Anomalous Phenomena). Ќе работи со подобрена технологија, но и во соработка со вештачката интелигенција“, пишува BBC.

На последната страница од извештајот се нагласува дека сѐ уште нема доволно докази за да се дојде до заклучок во кој УАП би бил идентификуван како вонземен извор.

„Меѓутоа, тие објекти морале да патуваат низ нашиот Сончев Систем за да стигнат овде“, соопшти НАСА.

Иако извештајот не заклучи дека постои вонземен живот, НАСА не ја негираше можноста дека потенцијално непознатата вонземска технологија сè уште делува во атмосферата на Земјата.

„УАП е една од најголемите мистерии на нашата планета и тоа главно се должи на недостатокот на висококвалитетни податоци. И покрај доказите дека УАП се забележливи, нема доволно податоци што може да се искористат за да се донесат дефинитивни научни заклучоци за нивната природа и потекло“, рече Никол Фокс, помошник директорка на Одделот за научни мисии на НАСА.

НАСА исто така изјави дека феноменот УАП ќе го истражува нов тим, но агенцијата не сакаше да сподели имиња со јавноста.

„Една од причините за ова може да биде тоа што тие сакаат да го заштитат новиот директор од какво било потенцијално јавно вознемирување. Беше објавено дека НАСА ја сфаќа безбедноста на тимот исклучително сериозно и дека заканите одиграле голема улога во необјавувањето на името на идниот директор задолжен за истражување на овие појави“, се објаснува.

Она што е интересно е што НАСА се осврна и на мексиканскиот извештај и „презентацијата“ на вонземјани во зградата на Конгресот.

Самопрогласениот експерт за НЛО, Хаиме Маусан, на сослушувањето ги претстави, како што рече, две древни „нечовечки“ тела за кои тврдеше дека се вонземјани. За време на презентацијата, Маусан рече дека телата биле пронајдени во Перу во 2017 година и дека тестирањето утврдило дека нивната возраст е над 1.800 години.

„Направете ги примероците и доказите достапни на светската научна заедница и ќе видиме што има таму“, соопшти НАСА за време на конференцијата.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе