Научници пронајдоа нов вид диносауруси, најголем досега во Австралија

Научници во Австралија класифицираа нов вид диносауруси, најголем пронајден досега на овој континент.

Станува збор за видот Australotitan cooperensis кој е меѓу петнаесетте најголеми видови диносауруси откриени низ светот.

Експертите тврдат дека бил висок до 6,5 метри и долг 30 метри. Скелетот е првобитно откриен на фарма во југозападен Квинсленд уште во 2007 година, а палеонтолозите со години работат на идентификација и утврдување разлики во однос на познатите видови споредувајќи ги неговите коски со коските на другите сауроподи.

Сауроподите се хранеле со билки и биле познати по нивната големина. Имале мали глави, долги вратови и опашки, како и покрупни нозе слични на столбови.

Remote video URL
Тагови
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Вести

Пристигнаа првите астронаути во кинеската вселенска станица

Read more

SpaceBok е првиот робот дизајниран за Марс

Read more

Колку килограми кармин јадеме во просек во текот на животот?

Read more

Првиот квантен компјутер во Европа инсталиран во Германија

Read more
 

Гик

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Читај повеќе

Три нови опции на Facebook Messenger

Читај повеќе

Триесет и четири жени го тужат Pornhub

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигнаа првите астронаути во кинеската вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceBok е првиот робот дизајниран за Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за видеоиграта „Pokemon Unite“

Читај повеќе

Колку килограми кармин јадеме во просек во текот на животот?

Читај повеќе

Луѓето еволуираат побрзо од кога било, а причината не се генетските промени

Читај повеќе
  • filter

Motorola Defy почнува нова ера за издржливи мобилни телефони

Читај повеќе