Научниците со ново дино откритие: Фосил стар 230 милиони години ја решава мистеријата?

Фосил стар 230 милиони години пронајден во Зимбабве за време на ископувањето во 2019 година претставува предок на сауропод кој ќе им овозможи на научниците да откријат како диносаурусите еволуирале и се ширеле низ нашата планета.

Остатоци од нов вид тревопасни животни се откопани во северниот дел на Зимбабве, на место богато со фосили од диносауруси. Неговото откритие фрла нова светлина врз еволуцијата на диносаурусите и дава потенцијални одговори на едно од основните прашања на тријаската палеонтологија: Зошто диносаурусите живееле само во одредени делови на суперконтинентот Пангеја?

Научниците почнаа да работат на локалитетот Pebbly Arkose Formation уште во 2017 година, но ископувањата беа одложени поради пандемијата. Сега, конечно, можат да ја претстават ѕвездата на локацијата – Mbiresaurus Raathi, речиси целосен скелет на нов вид тревопасни животни, пишува Live Science.

URL

Скоро 230 милиони години стар, Мбире е најстариот фосил на диносаурус пронајден на африканскиот континент и меѓу најстарите во светот, според студијата објавена во списанието Nature.

„Најраните диносауруси биле мали - далеку од џиновите што ги замислуваме сега“, вели Кристијан Камерер, куратор на палеонтолошкиот оддел во Природонаучниот музеј во Северна Каролина. Новооткриениот вид им припаѓа на сауроподморфите, далечни предци на џиновски сауроподи со долг врат, како што е брахиосаурусот. Достигнувал височина од 100 сантиметри и тежел околу 30 килограми.

URL
Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Вести

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Read more

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе