НБА: ЛА Клиперс првпат во клупската историја во конференциско финале

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс ја совладаа Јута со 131 :119 и со вкупен резултат од 4:2 изборија историски пласман во финалето во Западната конференција, додека на Истокот, Филаделфија триумфираше во Атланта со 104:99 и избори решавачки седми натпревар во разигрувањето за титулата во НБА лигата.

Клиперс се пласираа во конференциско финале првпат во нивната 51-годишна историја, откако во шестиот натпревар се вратија од негатива од 25 поени, предводени од Теренс Ман, кој постигна 39 поени.

Калифорниската екипа во големото финале ќе игра против Феникс, а првиот натпревар е на распоредот в понеделник во Аризона.

Во источната конференција, Филаделфија со тимска игра ја совлада Атланта на гостински терен и се избори за „мајсторка“ в понеделник пред своите навивачи. Најефикасни во редовите на Атланта беа Џоел Ембид (22 поени и 13 скокови), Тобијас Харис и Сет Кари со по 24 кошови.

Седми натпревар ќе се игра и во второто полуфинале во Источната конференција, во кое Мемфис и Бруклин се израмнети 3:3 во серијата до четири победи. 

Тагови
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Кошарка

Новата НБА сезона стартува на 19 октомври

Read more

Македонските јуниорки катастрофално поразени од Словенија

Read more

Дончиќ брилијантен на олимпиското деби, Словенија ја прегази Аргентина

Read more

Коби, спиј мирно, твоите желби се исполнети

Read more
 

Спорт

Sky Sports: Договорен најголемиот трансфер во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Ѓоковиќ не се откажува: Сака да игра за Србија на Олимпијадата во 2024

Читај повеќе

Симон Бајлс: Не треба да објаснувам зошто го ставам здравјето на прво место

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанецот Џејкобс победник на 100 метри со нов европски рекорд

Читај повеќе
  • filter

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Читај повеќе

Прв светски рекорд во атлетика на годинашната Олимпијада

Читај повеќе

Зверев се закити со олимписко злато

Читај повеќе

Ѓоковиќ пред ЛОИ: Кога станува збор за Србија, јас тука пресекувам и не се свртувам назад

Читај повеќе

Илејн Томпсон-Хера собори олимписки рекорд стар 33 години

Читај повеќе