Не сте ни свесни какви опасности демнат од новата неиспрана облека

Б.С.Б.
/ 24.11.2021 / 19:02

Си купивте нова кошула и едвај чекате да ја облечете и прошетате со неа, но сепак е подобро да бидете малку трпеливи бидејќи тоа може да ви предизвика низа проблеми. Пофалбите и комплиментите за добриот изглед нема да ви помогнат со црвенилото и чешањето на кожата следниот ден.

Тоа црвенило се вика алергиски дерматитис и е предизвикан од одреден алерген. До реакција веројатно нема да дојде моментално, туку следниот ден или по неколку дена. Оваа реакција најчесто ја предизвикуваат боите на облеката.

Ваквите бои најчесто се користат на синтетички материјали како полиестер и најлон. Боите се ослободуваат од материјалот во текот на потење и триење од него. Ваквите реакции може да се избегнат со перење на облеката пред носење, со што вишокот се отстранува.

Но, алергискиот осип не е единствената негативна реакција која новата, неиспрана облека може да ја предизвика. Во 2014 година научници од Универзитетот во Стокхолм тестираа парчиња облека со различни бои, од различни материјални, произведувачи и цени.

Во 29 од 31 парче облека пронашле хемикалија наречена кинолин која Агенцијата на САД за заштита на животната средина ја прогласи за „потенцијално канцерогена за луѓе“, иако уште не се спроведени истражувања кои тоа го потврдуваат. Според истражувачите, пронајдени се и други канцерогени хемикалии, но не постојат доволно истражувања за внесување на наведените хемикалии преку кожата.

„Во ваш интерес е да ја исперете облеката пред носење“, вели Дејвид Ендрус, научник кој ги истражува хемикалиите за отстранување дамки, за подобрување на бојата и слично. Вели дека произведувачите не наведуваат кои хемикалии ги користат за облеката, а истите се потенцијално опасни за луѓето, но може да бидат штетни и за околината.

„Неверојатно е што кога ќе купите маичка на која е наведено дека е 100% памук, никаде не е наведено кои хемикалии ги содржи“, вели тој.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Стил

Направи сам: Пилинг идеален за нега во зимските денови

Read more

Не сте ни свесни какви опасности демнат од новата неиспрана облека

Read more

Vogue лекција по мода: Сѐ што треба да знаете за корсетите

Read more

Трикови како да се справите со претераното потење

Read more
 

Магазин

Кој збор ја одбележа 2021 според речникот Merriam-Webster?

Читај повеќе

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Читај повеќе

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Читај повеќе

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Читај повеќе

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Читај повеќе

Дали бебињата плачат во утробата на мајката?

Читај повеќе

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Читај повеќе