The New York Times: Израел стои зад убиството на архитектот на иранската нукеларна програма

Израел е одговорен за вчерашниот атентат врз главниот ирански нуклеарен научник, Мохсен Фахризадех, јави The New York Times, повикувајќи се на тројца неименувани разузнавачки службеници.

Текстот на весникот е објавен откако неколку ирански официјални лица ја обвинија еврејската држава за неговото убиство.

Весникот наведува дека не е јасно дали Вашингтон однапред знаел за нападот, но потсетува дека Израел и САД тесно соработуваат во нивните односи со Иран.

Неименуван израелски официјален претставник за израелскиот јавен сервис כאן изјавил дека „без Фахризадех, на Иран ќе му биде многу тешко да напредува во својата воена (нуклеарна) програма“.

Иако Иран го замрзна развојот на својата нуклеарна програма, како дел од договорот со големите сили во 2015 година, Израел кажуваше дека Фахризадех тајно продолжил да работи на неа и дека тој е клучната фигура во напорите на Иран да се вооружи со атомска бомба.

Атентатот врз Фахризадех е последниот од низата атентати врз ирански нуклеарни научници во последните неколку години, за што земјата го обвинува Израел.

Израелската телевизија јави дека вчерашниот напад бил многу покомплексен од било кој претходен ваков инцидент.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху еднаш за Фахризадех кажа дека е таткото на иранската нуклеарна програма.

Израел одби да го коментира убиството на научникот, а телевизијата קשת 12 оцени дека тој не бил само таткото на иранската програма за нуклеарно оружје, туку и човекот кој решил да им ја достави бомбата на ајатоласите.

„Тој исто така беше експерт за балистички ракети“, додаде телевизијата.

Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Свет

Потона брод во Црното Море, се трага по исчезнатите членови на екипажот

Read more

Зеленски: Русија нема сила повторно да го нападне Киев

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Ирански командант: Три европски земји ќе одговараат за помошта кон Израел

Read more
 

Вести

Во сообраќајката на Водњанска во Скопје со повреди завршија 7 лица

Читај повеќе

Под сомнение за планирање терористички напад во Австрија уапсено е малолетно девојче од Црна Гора

Читај повеќе

Делови од Аеродром, Карпош и Ѓорче Петров утре без струја

Читај повеќе

ДИК ги соопшти местата на кои ќе се прегласува на 22 мај

Читај повеќе

Кадровски промени на Водно: Правникот Божинов и новинарот Момировски ќе раководат со претседателскиот кабинет

Читај повеќе

Судир на 4 возила пред Клинички центар, неколку лица се повредени

Читај повеќе

Потона брод во Црното Море, се трага по исчезнатите членови на екипажот

Читај повеќе

За неколку дена претседателката Силјановска ќе ја има првата посета во странство

Читај повеќе

Денес дожд и грмежи, можно е краткотрајно невреме со силен ветер и град

Читај повеќе