Ни Роналдо, ни Меси: Кингсли Коман е најуспешниот фудбалер во светот

Кингсли Коман ја игра својата 11-та професионална сезона во кариерата, а зад себе има 10 лигашки титули во три различни првенства.

Парижанецот, чии родители емигрирале во Франција од карипските острови Гваделуп, зад себе има феноменална кариера, а има само 26 години (на 13 јуни ќе полни 27).

Тој буквално во секоја сезона од својата досегашна кариера на професионално ниво ја завршуваше со титула за шампион во лигите каде што настапуваше.

И тој успех има уште поголема тежина ако се знае дека подвигот го изведе носејќи ги дресовите на ПСЖ, Јувентус и Баерн, три великани кои настапуваат во топ 5 најдобрите европски лиги (Лиг 1, Серија А и Бундеслига). Оваа сезона ја брка својата 11-та титула во низа, а со оглед на тоа што неговиот Баерн е прв на табелата, постои голема можност да ја продолжи оваа неверојатна низа.

Сите лигашки титули по сезона на Коман:

2012/2013: Лиг 1 (ПСЖ)
2013/2014: Лиг 1 (ПСЖ)
2014/2015: Серија А (Јувентус)
2015/2016: Бундеслига (Баерн)
2016/2017: Бундеслига (Баерн)
2017/2018: Бундеслига (Баерн)
2018/2019: Бундеслига (Баерн)
2019/2020: Бундеслига (Баерн)
2020/2021: Бундеслига (Баерн)
2021/2022: Бундеслига (Баерн)

За разлика од клупските успеси, на репрезентативно ниво не може да се фали на ист начин. Со Франција загуби две финалиња - она на ЕУРО 2016 и она на Мундијалот во Катар 2022 кога беше и еден од трагичарите бидејќи промаши пенал. А, пак, кога Франција стана светски шампион во 2018 година, Коман не беше на Мундијалот поради повреда.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Фудбал

ВАР офсајд на венецуелски начин

Read more

Бордо исфрлен во третата лига

Read more

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Read more

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ВАР офсајд на венецуелски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Читај повеќе

Бордо исфрлен во третата лига

Читај повеќе

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Читај повеќе

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Читај повеќе

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Читај повеќе

Енди Мареј најави крај на кариерата

Читај повеќе

Меси уште не е подготвен, го пропушта Ол-стар натпреварот

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменален финиш на Леброн за победа на САД против светските шампиони

Читај повеќе