НЛО или автомобил: KIA го претстави концептот за новиот електричен SUV

Јужнокорејскиот произведувач на автомобили KIA, го претстави концептот за електричниот кросовер на иднината.

Концептот за електричниот автомобил под назив Futuron се одликува со дизајнот кој е инспириран од НЛО, а го опишува како спортски автомобил  SUV, пренесува KIA.

Автомобилот има иста должина како BMW X5 но, е висок како MINI Countryman. Има клиренс вообичаен за SUV возилата, додека издолжената каросерија наликува на седан или купе.

На предниот дел доминира решетката на KIA која се нарекува „нос на тигарот“, која дополнително го зголемува чувството дека автомобилот е широк, вклучувајќи ја LED светлосната трака со повеќе LED единици за предните светла.

KIA соопшти дека Futuron го придвижуваат четири електрични мотори, по еден за секое тркало, а вози брзо како молња.

Освен информацијата дека го напојува батерија со висок капацитет, KIA не открива подетални спецификации.

Предните седишта можат да се трансформираат во фотелји, а воланот се вовлекува во контролната табла. Со тоа возачот ќе има поголем комфор доколку сака да направи пауза кога патува на долга релација.

реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Read more

Концепти

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Read more

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Read more

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more

Volkswagen го објави последниот тизер за Arteon

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе

Најавен новиот Rolls-Royce Ghost

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Mercedes-AMG GT R Pro

Читај повеќе