Нов скандал во Јуве: Фаџоли се соочува со тригодишна забрана за играње фудбал

Макфакс/Кајгана
/ 11.10.2023 / 12:19

Нема крај на проблемите во редовите на „Старата дама“. Откако Пол Погба беше обвинет за допинг, суспензија му се заканува на уште еден играч. Италијанските медиуми открија нова афера во Јувентус, наводно Николò Фаџоли се обложувал на нелегални платформи, што е забрането со италијанските закони.

Коцкањето не е кривично дело, забрането е обложување во обложувалници кои не се овластени од италијанската влада, а уште полошо, забрането е да се обложуваат професионални фудбалери, учесници на натпревари достапни за обложување.

Истрагата против Фаџоли ја покренал државниот обвинител Мануел Педрота, а играчот на Јувентус е под лупа веќе неколку месеци. Со постапката се запознаени и адвокатите на Јувентус, а сега останува да се утврди дали Фаџоли е виновен.

На само 22-годишна возраст Фаџоли на коцка ја става неговата кариера. Доколку биде прогласен за виновен би можел да биде суспендиран од професионалниот фудбал дури 3 години.

Инаку, оваа сезона играчот од средниот ред почна да добива сѐ повеќе шанси кај Макс Алегри, одигра 6 натпревари и забележа една асистенција во Серија А. Има и еден настап за репрезентацијата на Италија, лани, под Роберто Манчини.

реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Фудбал

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Read more

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Read more

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Read more

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Read more
 

Спорт

Полска падна, кошаркарите се вратија во игра за пласман на ЕвроБаскетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Читај повеќе

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ со нов фантастичен подвиг во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Читај повеќе

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе