Ново оружје против КОВИД: Прочистувач на воздух што убива 99% од вирусите

МИА/КАЈГАНА
/ 23.02.2021 / 10:58

Естонската технолошка компанија Respiray промовираше преносен прочистувач на воздухот, за кој тврди дека убива над 99 проценти од вирусите и бактериите со помош на ултравиолетова светлина.

Преносниот прочистувач на воздух е развиен во соработка со универзитети од Естонија и од Полска, а поддржан е од естонското Министерство за образование, кое планира да го дистрибуира до училиштата.

Индрек Реиманд од естонското Министерство за образование наведе дека преносниот прочистувач на воздух е дополнителен елемент во борбата против COVID-19 покрај вакцините, лековите и мерките за дистанцирање.

„Нема волшебно стапче против вирусот, но комбинација од неколку фактори може да помогне во борбата против пандемијата“, истакна Реиманд.

Апаратот се темели на познатите својства на дезинфекција на УВ-светлината и термодинамиката на дишењето, каде најголемиот дел од вдишаниот воздух доаѓа од протокот на воздух што се издига од површината на телото.

Преносниот прочистувач на воздух се состои од пластична кутија што се носи околу вратот. Се напојува од батерија која трае околу осум часа.

Воздухот прво поминува низ филтер, кој отстранува прашина и поголеми честички, а потоа тече низ UV-C LED модул. Откако модулот ќе ги убие вируси и бактерии, воздухот стигнува до лицето на корисникот.

Компанијата соопшти дека на полскиот Универзитет во Лоѓ докажа дека апаратот убива 99 проценти од бактериите Е.коли и С.ауреус, додека истражувањето спроведено од естонскиот Универзитет во Тарту покажа дека уништува 99,4 отсто од алфавирусот. Алфавирусите се слични по големина и структура на SARS-CoV-2, кој предизвикува COVID-19.

Малопродажната цена на преносниот прочистувач на воздух е 279 евра, а испораките треба да почнат во март.

Тагови
реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Вести

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Како ќе изгледа првиот хотел во вселената?

Read more

Сајбер војна ги демне САД, ќе страдаат и обични граѓани

Read more

Ракета на SpaceX експлодира неколку минути по слетувањето

Read more
 

Гик

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се случува земјотрес?

Читај повеќе

Дали уште имате Nintendo Wii? Имаме одлични вести за вас

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пристигна смартфонот со најбрз екран на пазарот

Читај повеќе
  • play_arrow

Водич за почетници: Како да ја користите платформата за графички дизајн Canva?

Читај повеќе

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Читај повеќе
  • filter

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ја претстави новата серија Redmi Note 10

Читај повеќе

Научници развиваат вакцина против COVID-19 во форма на спреј

Читај повеќе