Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Научници од Роспотребнадзор, руска федерална агенција и надзорно тело во јавното здравје, тврдат дека се први кои направиле микроскопска фотографија од британскиот сој на коронавирусот, пренесе Sputnik.

Државниот истражувачки центар Vector стана првиот во светот кој го фотографираше новиот сој на коронавирусот, изолиран од пациент во декември, 2020 година.

Фотографијата од вирусот под микроскоп е направена во текот на истражување на новиот сој на коронавирусот, вклучувајќи ги и структурните карактеристики и нивната експресија во клеточните култури и експерименталните модели со користење на лабораториски животни, стои во соопштението.

Руските научници тврдат дека развиле и ПЦР-тестови кои можат да го откријат новиот сој.

„Мутациите кои се карактеристични за британскиот сој на коронавирусот не влијаат на ефективноста на вакцината EpiVasCorona, која во себе содржи пептидни антигени кои се меѓу деловите на вирусниот протеин, а на кои влијаат промените откриени во вирусот“, се вели во изјавата.

Тагови
реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Наука

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Read more

Американски научници одгледаа вештачки мозок кој се развива како човечкиот

Read more

Белите точки на оваа фотографија не се ѕвезди, туку супермасивни црни дупки

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Водич за почетници - како да користите iCloud?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi K40, K40 Pro и K40 Pro+

Читај повеќе

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Читај повеќе

Pixel Fold на Google пристигнува годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Читај повеќе

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Читај повеќе

Хакирана лабораторијата на Оксфорд каде се истражува коронавирусот

Читај повеќе

PlayStation 5 добива нов џојстик

Читај повеќе

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Читај повеќе