Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Чувството на печење и чешање во очите се дефинира како суво око, а може да биде предизвикано од различни нешта, а особено ако ви недостига важна хранлива состојка.

Ова е прилично честа појава и се случува кога солзните жлезди не произведуваат доволно за да ги одржуваат вашите очи влажни, според американскиот Национален институт за очи.

Ако сте искусувале фрустрирачки симптоми на оваа состојба, можеби ќе сакате да обрнете внимание на вашата исхрана, бидејќи одредена храна може да помогне во олеснување на сувото око. Всушност, постои една специфична хранлива материја која е поврзана со одржување на подмачкување на очите - омега-3 масни киселини.

Омега-3 се еден вид полинезаситени масти кои се поврзани со многу здравствени придобивки, вклучително и борба против воспалението и поддршка на здравјето на мозокот. Некои истражувања, исто така, покажуваат дека оваа хранлива состојка може да помогне да се спречи суво око и да ги задржи вашите очи во врвна форма.

Значајна студија од 2005 година објавена во American Journal of Clinical Nutrition‌ покажа дека од 32.000 набљудувани луѓе, оние кои јаделе најмногу омега-3 од риба имале 17% помал ризик од суво око во споредба со оние кои помалку јаделе од оваа хранлива материја.

Исто така, една студија од 2014 година објавена во ‌Medical Science Monitor‌ покажа дека омега-3 мастите помагаат во лачењето на солзите и стабилноста на солзавецот, два фактора кои играат важна улога во тоа колку вашите очи остануваат влажни.

„Се чини дека омега-3 го намалува воспалението на очните капаци или на површината на окото, поради што се верува дека хранливата состојка помага во ублажување на симптомите на болеста на суво око“, вели Лук Ребенич, овластен офталмолог и клинички портпарол на Американската академија за офталмологија (ААО).

Омега-3, исто така, се чини дека ја подобрува функцијата на меибомските жлезди, кои произведуваат масла и го спречуваат пребрзото сушење на солзите, според Американската академија за офталмологија.

Тагови
реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Здравје

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Read more

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Read more

Што го предизвикува икањето?

Read more

Храна богата со магнезиум што ќе се вклопи во сечие мени

Read more
 

Магазин

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Читај повеќе
  • filter

Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Читај повеќе

Најкрцкави компири од рерна според Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Читај повеќе

Кој има поголема корист од вежбањето - мажите или жените?

Читај повеќе

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Читај повеќе

Бурек економија

Читај повеќе

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Читај повеќе

Што значат вашите секс соништа?

Читај повеќе