Од денес отворен за јавност Археолошкиот музеј

Од денеска отворен за посетители е Археолошкиот музеј на Македонија во главниот град, со тоа што посетителите треба да се придржуваат до наведените заштитни мерки.

Носењето маска е задолжително во текот на целата посета, а задолжително е и дезинфицирање на рацете пред влегување во музејот. За тоа е поставен бесконтактен апарат за дезинфекција на раце.

Исто така, мора да се одржува дистанца од 1,5 до 2 метра пред билетарата, како и во поставката. Се препорачува бесконтактно плаќање со картичка. Забрането е допирање на изложените експонати.

„Голема благодарност до амбасадорот на Руската Федерација, Н.Е. Сергеј Баздникин и тимот на амбасадата на Руската Федерација во Северна Македонија, кои ја покажаа својата општествена одговорност со донирање на бесконтактен апарат за дезинфекција на раце, поставен на самиот влез на музејот, со кој на посетителите им се овозможува уште побезбедна посета во нашата постојана поставка“, велат од НУ Археолошки музеј.

реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Култура

Јована Матевска Атанасова е добитничка на наградата за најдобар расказ „Живко Чинго“

Read more

Тактилни слики со Брајово писмо изложени во Археолошкиот музеј

Read more

Стартува Flipbook Film Festival

Read more

Со концерт посветен на Ана Липша Тофовиќ вечерва отворање на 60. издание на „Охридско лето“

Read more

Вести

Поскапува мазутот, цените на бензините и дизелот остануваат исти

Читај повеќе

Не се исцрпени ни половина од субвенциите за набавка на инвертери

Читај повеќе

Нухиу ги потпиша актите за двојазични полициски амблеми

Читај повеќе

УХМР: Нестабилно време и во наредните денови

Читај повеќе

Изминатото деноноќие регистрирани 466 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе
  • play_arrow

Еруптираше вулканот Синабунг во Индонезија

Читај повеќе
  • filter

Проекција: Каква штета би направила во Загреб експлозија како онаа во Бејрут?

Читај повеќе

Се чека планот на МОН за учебната година, Адеми излегува од изолација

Читај повеќе
  • play_arrow

Конфликти во Белорусија по изборите: Полицијата се судри со демонстрантите

Читај повеќе