Од денес отворен за јавност Археолошкиот музеј

Од денеска отворен за посетители е Археолошкиот музеј на Македонија во главниот град, со тоа што посетителите треба да се придржуваат до наведените заштитни мерки.

Носењето маска е задолжително во текот на целата посета, а задолжително е и дезинфицирање на рацете пред влегување во музејот. За тоа е поставен бесконтактен апарат за дезинфекција на раце.

Исто така, мора да се одржува дистанца од 1,5 до 2 метра пред билетарата, како и во поставката. Се препорачува бесконтактно плаќање со картичка. Забрането е допирање на изложените експонати.

„Голема благодарност до амбасадорот на Руската Федерација, Н.Е. Сергеј Баздникин и тимот на амбасадата на Руската Федерација во Северна Македонија, кои ја покажаа својата општествена одговорност со донирање на бесконтактен апарат за дезинфекција на раце, поставен на самиот влез на музејот, со кој на посетителите им се овозможува уште побезбедна посета во нашата постојана поставка“, велат од НУ Археолошки музеј.

реклама

Кој го вооружува Хамас?

Read more

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Read more

Контроверзниот еротски филм „365 Days “ сепак ќе добие уште две продолженија

Read more

Како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија?

Read more

Култура

Стартува летното кино „Мирно лето“ во Кинотека

Read more

„Да го поздравиш и да ми го бациш“ се враќа на репертоар во МКЦ

Read more

Министерството за култура уште не плаќа за одобрените проекти од 2020 година

Read more

Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија?

Читај повеќе

Нови воздушни напади во Појасот Газа, загинати и повредени десетици деца

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 62 нови случаи, 245 оздравени и 14 починати лица

Читај повеќе

Термини за вакцинирање добија сите граѓани над 40 години од Скопје кои се пријавија на веб-страницата

Читај повеќе

Кој го вооружува Хамас?

Читај повеќе
  • play_arrow

Жените во новинарството често пати мета на сексистички напади

Читај повеќе
  • play_arrow

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Читај повеќе

Приоритет во вакцинирање постарите, хронично болните и стопанствениците

Читај повеќе

Сончево со умерена облачност и потопло

Читај повеќе