Од Скопје до Рим со едно полнење на батеријата

Првото електрично возило што ќе ги користи овие батерии е Geely Zeekr 009.

Кинескиот CATL моментално е рангиран како најголем производител на батерии во светот. Компанијата сега објави дека започнала со производство на еден од своите водечки производи наречен Qilin Battery, а исто така откри и кој ќе биде првиот електричен автомобил што ќе има корист од новата батерија.

Според бројни кинески медиуми, CATL успешно ги заврши сите тестови за масовно производство на својот Qilin. Главната причина за успехот е поголемата енергетска густина, до 255 Wh/kg.

Меѓу квалитетите на новата батерија е и можноста да се вози до 1.000 километри пред да треба да се наполни пак. Тоа значи дека со едно полнење може да возите од главниот град на Македонија до главниот град на Италија, Рим (997 км), до Виена, Австрија (1.040 км) или Измир, Турција (1.064 км), на пример.

Самото полнење може да се направи од 10% до 80% капацитет за само 10 минути.

Првото електрично возило кое ќе ги користи овие батерии е Geely Zeekr 009. Овој кинески миниван веќе направи тестови со првите прототипови на оваа батерија.

Првите испораки на моделот Zeekr 009 со батерија Qilin ќе започнат во вториот квартал од 2023 година.

Сепак, овој модел нема да биде единствениот со споменатите батерии бидејќи CATL е заинтересиран за масовно производство. Се шпекулира и за некои европски производители.

Remote video URL
реклама

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Read more

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Авто новости

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Read more

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Read more
 

Автомобили

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе
  • filter

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Легендарната BMW Серија 5 првпат и „на струја“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Читај повеќе
  • play_arrow

Како роботите ќе ги пратат вулканизерите во предвремена пензија?

Читај повеќе

Како ќе функционираат „црните кутии“ кои од следната година ќе бидат поставени во новите автомобили?

Читај повеќе