СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ ЗА ЖЕНИ ЈАПОНИЈА 2019

Одбран Ол-стар тимот на женскиот ракометен Мундијал

Само две ракометарки од златната Холандија се најдоа во идеалниот тим каде има по една ракометарка од Русија, Шпанија, Норвешка, Црна Гора и Шведска.

За најдобар играч на Мундијалот очекувано е избрана Холанѓанката Еставана Полман. Таа беше и доста ефективна постигнувајќи 58 голови од 107 удари или во просек со 54% реализација. Згора на тоа забележа и 43 асистенции.

Голман: Тес Вестер (Холандија)
Десно крило: Јованка Радичевиќ (Црна Гора)
Десен бек: Ана Вјахирева (Русија)
Централен бек: Еставана Полман (Холандија)
Лев бек: Александрина Кабрал (Шпанија)
Лево крило: Камила Херем (Норвешка)
Пикер: Лин Блом (Шведска)

Најдобар стрелец на турнирот е Лоис Абинх од Холандија која постигна 71 гол од 114 удари. Исто толку удари имаше Ју Ун-хи од Јужна Кореја, но таа заврши втора бидејќи постигна два погодока помалку. Трета е Словенката Тјаша Станко со 62 гола.

Според процентите на одбранети удари најдобар голман е Французинката Катрин Габриел со 42%, односно 34 одбрани од 81 удар.

Најдобар асистент е Русинката Ана Вјахирева со 62 асистенции, дури 11 повеќе од Црногорката Милена Раичевиќ.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Ракомет

Вардар четвртфиналист во СЕХА лигата

Read more

Вардар 1961 по рекорден 14. пат македонски ракометен првак

Read more

Лазаров објави поширок список на ракометари за јунските пријателски

Read more

Рекорден седми „Фајнал фор“ за Кире Лазаров

Read more
 

Спорт

Ислами постави нов македонски рекорд

Читај повеќе

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Читај повеќе

Енрике по ремито со Полска: Очекував повеќе од Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокумбо со дабл-дабл најзаслужен за елиминацијата на Бруклин

Читај повеќе

Кристијано Роналдо е најследена личност на Instagram

Читај повеќе

Ибрахимовиќ го оперираше коленото

Читај повеќе

Пандев го пропушти денешниот тренинг поради проблеми со зглобот

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА: ЛА Клиперс првпат во клупската историја во конференциско финале

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокумбо за мајсторката со Бруклин: Ние сме создадени за овој момент

Читај повеќе