Охрид веќе е полн со туристи, а не е ниту шпицот на сезоната

Охрид уште на Петровден и пред шпицот на сезоната е полн со туристи.

Улиците се раздвижени со народ, а граѓани коментираат дека ако уште во четврток има гужва можат да замислат што ќе биде петок и сабота, со оглед на топлотниот бран што ја зафати земјава.

Денски плажите не биле исполнети, но затоа вечерва кафулињата и рестораните во центарот се преполни.

Голема раздвиженост има низ Старата Чаршија.

Главните настани почнуваат од 20 јули, а траат сѐ до почетокот на август. Доаѓаат српски ѕвезди, но и светски музичари. Закажани се низа фестивали.

Годинава за разлика од лани дел од плажите се уредени и дадени под концесија, а додека на слободните кои се поатрактивни за повозрасните и натаму може да се седи со пешкир, столче и чадор од дома.

Од вчера отворен е најголемиот културен настан Охридско лето.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Македонија

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Read more

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе