ФОРМУЛА 1 2020

Организаторите на шпанското Гран при подготвени да одржат трка во текот на летото

Ф1
/ 28.04.2020 / 16:32

Директорот на Формула 1 трката во Барселона, Жоан Фонсер, изјави дека преговара со раководството на натпреварувањето за одржување на сесија во текот на летото.

– На Формула 1 му понудивме можност да организираме трка во текот на летото. Имаме 30-годишно искуство во спроведување трки и многу погодно место во однос на логистиката. Ние сме во постојан контакт со раководството на тркачката серија и разговараме за нов датум. Како што рече шефот на Формула 1 Чејс Кери, тој сака да ја започне сезоната во Европа во јули или август. Ние сигурно ќе бидеме подготвени, изјави Фонсер.

На прашањето дали има незгодни датуми за нив, одговори дека нема.

– Во август, сите обично се релаксираат во Шпанија, но годинава веројатно ќе има исклучок поради коронавирусот. Можеме да организираме трка за 2-3 недели, особено затоа што без навивачите сè ќе биде полесно за да се договориме.

Шпанското Гран при требаше да се одржи на 10 мај, но беше одложено поради пандемијата на коронавирусот.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Ф1

Ништо и од Големата награда на Холандија

Read more

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Read more

Германците подготвени да го организираат Гран-прито наместо Силверстоун

Read more

Хамилтон: Подобро трки без публика, отколку да нема воопшто

Read more

Спорт

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Читај повеќе