Откриен лек што го убива ракот со изгладнување

Британски научници пронајдоа лек што го изгладнува ракот и на тој начин го тера на повлекување, односно ремисија.

Овој успех би можело да биде првиот напредок во третманот на тумори на мозокот во последните две децении.

Научниците од Империјалниот колеџ во Лондон спроведоа тестови на глувци кои имале глиобластом (GBM) - еден од најагресивните форми на рак на мозокот. На глодарите им бил даден експериментален лек кој ги лишил од амино киселината аргинин - витална хранлива материја која туморите ја користат за да растат.

Во новото истражување објавено во Journal of Clinical Investigation, третираните глувци живееле околу 47 дена, речиси двојно повеќе од оние што не биле лекувани, кои преживеале 27 дена. За споредба, некои глувци биле подложени на радиотерапија или зрачење. Живееле во просек по 37 дена.

Но, кога новиот лек бил комбиниран со радиотерапија, сите глувци влегле во ремисија и живееле без рак околу една година пред да умрат.

Се цели на растот на туморот

GBM е најчестиот тип на висококвалитетен примарен тумор на мозокот кај возрасните, а исто така е и најагресивен и најагресивен и смртоносен. Помалку од еден процент од пациентите со GBM живеат повеќе од десет години, а за многумина прогнозата е само 12 месеци.

Аргинин е амино киселина која се користи за создавање на сложени молекули наречени протеини, кои имаат широк опсег на функции во клетките. Неопходно е за различни канцерогени клетки, особено за брзорастечките, па научниците решија да истражат дали неговото негирање на клетките на туморот може да се користи како потенцијална стратегија за лекување на различни видови тумори, вклучително и GBM.

Околу 70 проценти од GBM туморите можат да произведат аргинин, а околу 30 проценти не можат. Во новата студија, истражувачкиот тим се фокусираше на тумори кои можат да произведат аргинин, изложувајќи ги на лек наречен ADI-PEG20. Овој лек го разградува аргининот, а целта беше да се оневозможи пристапот на туморите до аргинин. Тимот исто така го истражува потенцијалот за користење на ADI-PEG20 кај 30 проценти од туморите кои не се во состојба да произведат аргинин. Доколку третманот се покаже успешен и кај овие тумори, тоа би значело дека сите пациенти со GBM би можеле да се лекуваат со намалување на нивото на аргинин.

Голем напредок

Д-р Нел Сајед, кој го води тимот во Империјалниот центар за истражување на тумори на мозокот во Одделот за наука за мозокот, рече: „Аргининот е витална хранлива материја за раст на туморот, а нашите резултати покажуваат дека намалувањето на неговите нивоа ги прави туморите многу почувствителни на радиотерапија.“

„Отстранувањето на аргининот ја отстранува имуносупресијата на туморот и откривме дека нашиот пристап значеше дека клетките на одбранбениот систем лоцирани околу туморот имаат поголема веројатност да ги напаѓаат и отстрануваат клетките на туморот“, додаде тој.

„Резултатите од лабораторијата покажаа дека употребата на ADI-PEG20 во комбинација со радиотерапија резултираше со одржлив одговор со продолжено преживување без болести и без значителна токсичност. Следните чекори се да се испита безбедноста и ефикасноста на овој лек кај луѓето со поставување направи ново клиничко испитување“, објасни тој.

Еден од авторите на студијата, д-р Тим Крук, консултант за медицинска онкологија во болницата Кромвел, рече: „Очекуваме нашата работа да го промени третманот на GBM и да стане нов стандард за грижа за оваа катастрофална болест“.

„Возбудливо откритие“

Хју Адамс, шеф на акционерските односи во Brain Tumor Research, рече дека ова е значајно и возбудливо откритие.

„Постои итна потреба од нови пристапи во третманот на GBM, што е фатално во повеќето случаи. За две децении нема подобрување во опциите за третман за овој тип на тумор“, рече тој.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Наука

Нешто чудно се случува на океанското дно, биолозите не можат да откријат што

Read more

Дрон го сними моментот кога орка распарчува ајкула

Read more

Откриена чудна фаза на материјата која постои во две временски димензии

Read more

Во нас имаме „зомби клетки“: Живи се, но не работат

Read more
 

Гик

Тензиите меѓу Кина и Тајван го одложуваат излегувањето на iPhone 14?

Читај повеќе

Што е madware и како да се заштитите од него?

Читај повеќе

Instagram ќе тестира високи фотографии како Reels

Читај повеќе
  • filter

Доаѓа омилениот спектакл на ноќното небо: Како се откриени Персеидите и како го добиле името?

Читај повеќе

Екстензии за Chrome и Edge крадат мејлови на корисниците

Читај повеќе

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Читај повеќе

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Читај повеќе

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Читај повеќе

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Читај повеќе