Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Рами Абас Иса, агентот на Мохамед Салах, откри дека египетскиот фудбалер заработува дури 1,15 милиони евра на неделно ниво.

 

Во студијата на Бизнис школата на Харвард, Абас Иса даде податоци за вкупниот приход на Салах, а не само за неговата плата во Ливерпул.

„Конзервативно проценуваме дека вкупниот износ што Мохамед ќе го заработува во следните неколку години ќе биде помеѓу 54 и 62 милиони евра годишно. Тоа би било околу 1,15 милиони евра неделно“, се вели во извештајот.

URL

Минатата година Салах го продолжи договорот со Ливерпул до 2025 година. Новиот договор го направи најплатен играч на Ливерпул во историјата, а покрај неговата плата од околу 24 милиони евра годишно, има и дополнителни приходи од спонзори како Adidas, PepsiCo, Gucci и египетската Bank of Alexandria.

Летово се шпекулираше за негово заминување во Саудиска Арабија. Се вели дека Ал-Итихад му понудил на Ливерпул 200 милиони евра, а на Салах неделна плата од 3 милиони евра. Сепак, „црвените“ ги одбија сите понуди и Салах остана на „Енфилд“.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Фудбал

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Read more

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Read more

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Read more

Што се случува во Евертон?

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе