Ова е првиот легален летечки автомобил

Замислете автомобил со кој можете да се возите на улица и по потреба да летате со него.

PAL-V Liberty е најпознатиот бренд на летачки автомобили и тие се популарни низ целата планета.

Тие направија одлично возило кое има можност за летање, но по неколку години од неговото официјално претставување, автомобилот стана целосно легален.

Ова значи дека можеме да го видиме и во Европа, ако некој одвои 300.000 евра за PAL-V Liberty.

По неколкумесечно тестирање, вклучително и тестирање на перформанси, сопирање, емисии на штетни гасови и слично, беа направени 150 часа тест-летови и 1.200 тестови пред да се добие „зелено светло“.

Сè уште чека за сертификат за дозвола за летање, а сите услови во EASA (Европска агенција за безбедност на воздухопловството) ќе бидат исполнети до 2022 година.

Remote video URL
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Концепти

Пред светската премиера - објавени фотографии од Mercedes Ц класа

Read more

Hyundai откри кога пристигнува Ioniq 5

Read more

Погледнете што сѐ може да направи дигиталниот кокпит на Samsung

Read more

Volvo подготвува нов електричен автомобил

Read more
 

Автомобили

Познато кога ќе пристигне новиот Dacia Duster

Читај повеќе
  • filter

Škoda ја претстави новата Octavia Sportline

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тест за издржливост: 5.000 километри поминати со константни 300 км/ч

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се снајде моќниот GR Yaris на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Segway го претстави футуристичкиот мотоцикл Apex H2

Читај повеќе

Citroen го најави новиот C5

Читај повеќе
  • filter

Колекционерски сон: Corvette C3 од 1971 година

Читај повеќе

Хрватите сакаат нула толеранција за возење под дејство на алкохол

Читај повеќе
  • filter

Mercedes-Benz го претстави освежениот луксузен модел CLS

Читај повеќе