Ова се причините поради кои изневеруваат жените според стручњаците

Според стручњаците, доколку жената се најде во овие ситуации - веројатно е дека ќе се случи прељуба.

„Некогаш бракот подразбираше основање на семејство и финансиско згрижување. Сега, во современото време очекуваме мноу повеќе - очекуваме среќа, добар секс, пријатели и многу други работи”, вели брачниот и сексуален терапевт Анџела Скрти.

На прашањето зошто жените изневеруваат, терапевтката вели дека причините се разни, но незадоволството во врската е едно од водечките причини.

„Во лоша фаза сме. Мојот партнер повеќе не се грижи за нас. Нешто не ни оди”. Ова се некои од објаснувањата кога сопружниците се незадоволни од бракот. „Непронаоѓањето задоволства во врската може некого да го натера тоа задоволство да го побара на друго место и да изневерува”, вели таа.

„Затоа, бидете искрени еден кон друг. Често, партнерите се свесни што недостасува во врската”, вели таа.

„Друга причина е ниската самодоверба - кога жената се бори со ниска самодоверба, тоа може да ја поттикне да побара некој надвор од врската или бракот”.

Терапевтката смета дека некои жени стапуваат во врска со идеализирана слика како би требало да се однесува нивниот сопружник. Кога партнерот нема да им ги исполни очекувањата и не може да ја исполни секоја нивна желба и потреба, тоа може да доведе жената да побара некого надвор од врската.

Осаменоста е исто така една од причините. Партнерот работи долго и поминува многу време надвор од дома, а осаменоста или чувството на изолација може да создаде плодна почва за афера.

Тврди дека неверствата се резултат на неочекувана прилика. „Понекогаш, двајца луѓе едноставно се зближуваат, иако секој од нив е во брак. Почнуваат да сочувствуваат, можеби поминуваат низ слични кризи и така се впуштаат во афера. Можностите постојат и во дигиталниот свет. Друштвените мрежи, апликациите за запознавање и разговор - со леснотија можеме да се поврземе со други луѓе”.

Тагови
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Љубов и секс

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Read more

Неколку особини на совршениот маж

Read more

5 работи кои можат да предвидат развод

Read more

Најлошите љубовни комбинации во хороскопот (втор дел)

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе