СЕРИЈА А 2019/20

Пандев со Џеноа избори опстанок во Серија А

Тимот на Џеноа за кој настапува македонскиот репрезентативец Горан Пандев и следната сезона ќе игра во најквалитетното фудбалско натпреварување во Италија.

Ова е епилогот по вечерашните средби од последното, 38. коло во Серија А по кое беше решена и последната дилема.

Џеноа ја совлада Верона, додека нивниот директен конкурент во борбата за опстанок, екипата на Лече на домашен терен загуби од Парма.

Горан Пандев одигра 83 минути и забележа асистенција при вториот погодок на домаќините.

Remote video URL

Резултати на последните пет натпревари од Серија А во сезоната 2019/20:

СПАЛ - Фиорентина 1:3
Болоња - Торино 1:1
Џеноа - Верона 3:0
Лече - Парма 3:4
Сасуоло - Удинезе 0:1

Шампион е Јувентус, а со него во Лигата на шампионите се пласираа Интер, Аталанта и Лацио.

Во Лигата на Европа ќе играат Рома и Милан преку Серија А, како и Наполи како победник на Копа Италија.

Покрај Лече, од претходно веќе се знаеше дека лигата ќе ја напуштат Бреша и СПАЛ. Нови калчолигаши се Беневенто и Кротоне, а последниот патник ќе се дознае по одигрувањето на баражите.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Фудбал

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Read more

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Read more

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Read more

Sky Sport Italia: Падна договор меѓу трите клуба, Џеко заминува во Јуве

Read more

Спорт

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Читај повеќе

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Читај повеќе

Sky Sport Italia: Падна договор меѓу трите клуба, Џеко заминува во Јуве

Читај повеќе
  • play_arrow

Шкендија во Романија го продолжи европскиот сон, на ред е Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Хајдук ја исфрли Ренова од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Читај повеќе