Пендаровски во Шведска како Швеѓанец: Патува со јавен превоз

Шведските политичари и функционери често до своите работни места патуваат користејќи јавен превоз. Нашиот претседател Стево Пендаровски мораше лично да го искуси тоа.

Ако кај нас се возат со службени автомобили дури и со платен возач, или скапи приватни, во скандинавската земја политичарите се на исто рамниште со обичниот граѓанин, како што и треба да биде.

Така, македонскиот претседател во манир на Швеѓанец го користеше јавниот превоз во Малме, од каде се возеше до Гетеборг и Стокхолм, а во возот доби и награда за тоа што со тој потег придонесе во зачувувањето на животната средина - се почести со фика, шведски десерт.

Ако за нас возењето на политичар со јавен превоз претставува вест на денот, во Шведска тоа е најнормална работа и слики од таков настан не завршуваат во медиумите. Но, Шведска за нас е друга планета.

„Не е ретка глетка да се видат шведски функционери како користат јавен превоз за да се движат низ и меѓу шведските градови. Всушност, тоа е претпочитаниот начин на транспорт низ цела Шведска за луѓе од сите возрасти и сфери на живот. Една од причините: грижа за животната средина, бидејќи возовите придонесуваат помалку за емисиите на јаглерод отколку авионските патувања“, пишува Шведската амбасада во Скопје по повод посетата на Пендаровски, за потоа да додаде:

„Среќни сме што и претседателот на Северна Македонија г-дин Стево Пендаровски ја користи шведската железница додека е во Шведска. За време на своето патување, придружуван од шведската амбасадорка г-ѓа Кристин Форсгрен Бенгтсон, тој имаше шанса да ужива во шведска фика со земички од цимет и кардамон.  #ДалиЗнаеш дека 2021 година е европска година на возот🚆?“.

реклама

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Бил Клинтон хоспитализиран, сместен е на интензивна нега

Read more

Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Read more

Дали знаете зошто во супермаркетите нема прозорци?

Read more

Македонија

Заев: Има најави за зголемување на парламентарното мнозинство по изборите

Read more

Бугарското Министерство за одбрана ќе истражува дали имало гробница на војници во близина на Кавадарци

Read more

МНР остро демантира дека имало оштетување на спомен обележје на бугарски војници кај Кавадарци

Read more

Нови 413 случаи со COVID-19, 9 починати, 309 оздравени

Read more
 

Вести

Кипар поништи 45 „златни пасоши“

Читај повеќе

Заев: Има најави за зголемување на парламентарното мнозинство по изборите

Читај повеќе

Промоција на книги од италијански автори на Неделата на италијанскиот јазик

Читај повеќе

Бугарското Министерство за одбрана ќе истражува дали имало гробница на војници во близина на Кавадарци

Читај повеќе

Биткоинот со рекордна вредност во последните шест месеци

Читај повеќе

МНР остро демантира дека имало оштетување на спомен обележје на бугарски војници кај Кавадарци

Читај повеќе

Ѕирнете во кутијата со сенки - „Заробениот ветер“ e новата претстава на театар Сенки и облаци

Читај повеќе

Шведска ги укина сите мерки, дали тактиката на Тегнел успеа?

Читај повеќе

Нови 413 случаи со COVID-19, 9 починати, 309 оздравени

Читај повеќе