Пет начини на кои алкохолот може да го уништи сексуалниот живот на мажите

Премногу алкохол може да го наруши вашиот сексуален живот на повеќе начини, покажува истражување.

Претерувањето со алкохол го намалува сексуалното задоволство и желбата кај мажите, но и го зголемува ризикот од еректилна дисфункција, открија индиски истражувачи.

Иако алкохолот често се гледа како афродизијак, долготрајната и тешка употреба може да доведе до сексуална дисфункција.

Д-р Бупендра Јадав, од болницата „5 Air Force“ во градот Џорхат, рече: „Алкохолот е поврзан со сексуалноста. Може да придонесе за започнување на сексуалната активност со потиснување на инхибициите и ублажување на анксиозноста. Сепак, алкохолот значително ги нарушува речиси сите домени на сексуалното функционирање покрај еректилна дисфункција“.

Околу 16,5 милиони мажи во Обединетото Кралство страдаат од еректилна дисфункција, а половина од оние на возраст од 40 до 70 години страдаат од еректилна дисфункција.

НХС минатата година потроши 18,3 милиони долари на лекови на рецепт, вклучително и виагра и циалис за лекување. Тоа може да биде симптом на основните состојби како што се висок крвен притисок, холестерол и дијабетес.

Претходните истражувања покажаа дека пиењето премногу алкохол може да го зголеми ризикот од овој проблем кај мажите.

Најновата студија, објавена во Elsevier Medical Journal Armed Forces India, истражувала како алкохолот влијае и на другите области во сексот.

Истражувачите анкетирале 78 машки пациенти на возраст од 20 до 50 години во клиника за зависност од алкохол за да видат како нивното пиење влијае на сексуалната функција.

Студијата покажува дека прекумерниот алкохол може да влијае на:

  • сексуално задоволство
  • сексуална желба
  • сексуална возбуда
  • оргазам
  • еректилна дисфункција

Околу 77% од мажите имале сексуални проблеми, а проблеми со задоволството ги погодувале 71%. Околу 61% имале ниска сексуална желба, 59% имале слаба возбуда, 48% имале проблеми со оргазам, а 44% имале еректилна дисфункција.

Истражувачите откриле дека сериозноста на нивните проблеми е директно пропорционална со степенот на нивната зависност од алкохол. Речиси сите мажи со тешка зависност од алкохол страдале од сите пет проблеми.

„Утврдено е дека целиот спектар на сексуално функционирање е значително засегнат. Овие наоди се во спротивност со претходните студии кои ги наведуваа еректилната дисфункција и предвремената ејакулација како најчести“, заклучува д-р Јадав.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Љубов и секс

Колку пати неделно треба да имате секс за да го одржите менталното здравје?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Долг маратонски секс не e гаранција за оргазам

Read more

Кој повеќе изневерува - мажите или жените?

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе