Пилешко со дуња - заборавен југословенски рецепт

Некогаш овој рецепт бил редовен гостин на трпезите ширум Југославија, а денес е паднат во заборав.

Пилешкото месо комбинирано со дуња било вистински специјалитет кој југословенските домаќинки го подготвувале, но со текот на времето некако бил заборавен. Денес ретко кој го прави, а се работи за вкусно јадење.

Целото пиле треба да се исече и да се вари заедно со парчиња дуња, кои претходно сте ги пропржиле. Спојувањето на солено и слатко е она што го прави ова јадење неодоливо. Навистина е штета што вакво вкусно јадење било заборавено, па ајде да го вратиме во живот. Вреди да се проба еднаш, па ако не го бива друг пат нема да го правите. Чисто се сомневаме дека тоа ќе биде случај.

Потребни состојки:

  • 1 пиле
  • 1 кг дуња
  • 1 лажица брашно
  • вода
  • шеќер
  • масло
  • сол
  • бибер

Подготовка:

Исечете го пилето, ставете го во тенџере, турете му вода и варете. На пола од варењето исклучете го шпоретот. Дуњите измијте ги, но не ги лупете за подоцна да не се распаднат, Исечкајте ги на кришки, извалкајте ги во шеќер, а потоа малку пропржете ги на масло. Извадете ги од тавчето, па во истото тавче и во истото масло додадете брашно и промешајте. После една минута вратете ги дуњите, додадете го пилешкото и водата во која сте го вареле, посолете и побиберете. Поклопете со капак и варете додека месото не биде готово.

По желба можете да го комбинирате со варен ориз и некој вид на компири.

реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Рецепти

Џамбалаја - американски специјалитет од ориз, пилешко и колбаси

Read more

За гурмани: Пекарски компир со сланина и кашкавал

Read more

Рецепт на денот: Особуко - милански говедски специјалитет

Read more

Рецепт на денот: Бело месо во ароматичен сос

Read more
 

Магазин

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе

Направете сами: Домашен пилинг против сува кожа на рацете

Читај повеќе
  • play_arrow

Што би се случило ако обична игла удри во Земјата со брзина на светлината?

Читај повеќе

Како да знаете дека е време за нов почеток?

Читај повеќе