Пинтуро го освои златото во алпска комбинација

Втор пат во кариерата Французинот Алекси Пинтуро се закити со златен медал во алпска комбинација, триумфирајќи денеска на Светското првенство кое се одржува во Куршевел и Мерибел.

Францускиот скијач го освои златото пред домашната публика со победа во супервелеслалом и трето место во слаломската трка со што го повтори успехот од Светското првенство во 2019 година во шведски Оре.

Зад 31-годишниот Пинтуро заврши бранителот на титулата Марк Шварц од Австрија со заостанување од 10 стотинки, додека бронзата му припадна на неговиот сонародник Рафаел Хасер (+44 стотинки).

Утре и в четврток во Куршевел и Марибел на програмата се трките во супервелеслалом во женска и машка конкуренција.

Тагови
реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Надзорните камери на трговскиот во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Read more

Која храна треба да ја јадеме често за природно зајакнување на имунитетот?

Read more

Зелката е новата суперхрана на годината

Read more

Останати спортови

Контроверзниот Кирјос сака да се проба во бокс, веќе има список со противници

Read more

Поразениот Фјури со тешка повреда во болница го испратил победникот Усик

Read more

Бекеле по 12 години повторно на Олимписките игри

Read more

Зошто Фјури не го ни погледна Украинецот Усик пред борбата на векот?

Read more
 

Спорт

Струга ги дозна противниците за ЛШ - ќе се надева на фортуната

Читај повеќе

Daily Mail: Пеп си оди од Сити, неколку кандидати за негов наследник

Читај повеќе

Гачевски оптимист: Наредната сезона одиме по титулата

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ и Ирвинг незапирливи за Минесота, Далас е на победа од големото финале

Читај повеќе
  • play_arrow

Панатинаикос ја освои Евролигата, во финалето го декласира Реал

Читај повеќе

Јунајтед го шокираше Сити: Што значи тоа за англиските клубови во Европа?

Читај повеќе

Леброн ги напушта Лејкерс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Крос емотивно се збогува со Реал: Бев силен, но едно ме дотолчи

Читај повеќе

МЗТ ја одбрани шампионската титула

Читај повеќе