КАДЕТСКО СВЕТСКО ПРВЕНСТВО СКОПЈЕ 2019

Победа над Аргентина за крај

Кадетската репрезентација на Македонија ја совлада Аргентина во битката за 13-тото место славејќи победа од 29:26.

Желни да го обелат образот за лошиот пласман и да ѝ се реваншираат на Аргентина за изненадувачкиот пораз во првото коло од фазата по групи, младите македонски ракометари уште на почетокот најавија дека Аргентинците овој пат нема што да бараат.

На полувреме нашите надежи заминаа со висока предност од седум голови разлика (15:8), а вториот дел го почнаа со истото темпо. Сепак, на десетина минути до крајот дозволија Аргентина да се доближи, па на пет минути до крајот предноста се стопи на само три разлика.

Слично беше и на претходната пресметка, но овој пат младите Македонци не дозволија да се случи пресврт и забележаа победа од 29:26. Најефикасен на натпреварот беше Кристијан Симоноски со 9 голови.

Македонија Мундијалот на домашен терен го заврши 13-та од 24 учесници. Остваривме три победи (Нигерија, Бахреин, Аргентина) и четири порази (Аргентина, Данска, Јапонија, Португалија).

реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со COVID-19

Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Read more

Ракомет

Лазаров: Ќе останам во спортот како тренер

Read more

Вардар доби тешка група во Лигата на шампионите

Read more

Вардар ќе биде носител во жрепката во ЛШ

Read more

Вардар 1961 единствениот македонски претставник во ракометната Лига на шампиони

Read more

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Читај повеќе
  • play_arrow

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити го прегази немотивираниот Ливерпул

Читај повеќе

Лазаров: Ќе останам во спортот како тренер

Читај повеќе

Ибра го напушта Милан – се враќа во Шведска

Читај повеќе

Ролан Гарос ќе прима по 20.000 гледачи на ден

Читај повеќе

Гуардиола најави ремонт: Ништо страшно, никој не е вечен

Читај повеќе