Почнаа да летаат тужби: Twitter го возвраќа ударот на Закерберг

Twitter се закани дека ќе ја тужи Meta поради новата апликација Threads.

Во писмото до извршниот директор Мак Закерберг, адвокатот на Twitter, Алекс Спиро, рече дека компанијата изразува сериозна загриженост дека Meta Platforms (Meta) се вклучила во систематско, намерно и незаконско присвојување на трговските тајни на Twitter и друга интелектуална сопственост.

„Twitter има намера строго да ги спроведе своите права на интелектуална сопственост и бара Meta да преземе итни чекори за да престане да користи какви било трговски тајни на Twitter или други високо доверливи информации“, напиша Спиро во писмото.

Во средата Meta го лансираше „убиецот на Twitter“ во 100 земји. Според компанијата, апликацијата собрала 30 милиони регистрации за помалку од 24 часа по нејзиното лансирање.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Интернет

Поставен нов рекорд во брзина на интернет

Read more

Google го укинува бесконечното скролање

Read more

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Read more

X официјално дозволува XXX содржина

Read more
 

Гик

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Читај повеќе
  • filter

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Читај повеќе
  • filter

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Читај повеќе

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе