Почнува изградбата на најголемиот подморски тунел во светот

Почнува изградбата на најголемиот подморски тунел, кој од 2029 година ќе ја поврзува Данска со Германија.

Тунелот Fehmarnbelt ќе биде долг 18 километри и ќе го скрати патувањето меѓу двете земји за 130 километри.

Преминот ќе се состои од делови од тунелот кои ќе бидат потопени во Балтичкото Море, односно нема да има дупчење под морското дно. Врската меѓу германскиот остров Фемарн и данскиот остров Лоланд ќе биде најдолгиот комбиниран патен и железнички тунел во светот.

Овие два острова сега се поврзани со траект или обиколен пат (тоа се споменатите 130 км). Кога ќе заврши тунелот, патувањето со воз од Копенхаген до Хамбург ќе трае два и пол часа, наместо сегашните четири и пол часа.

Поминувањето на тунелот ќе трае 7 минути со воз и 10 минути со автомобил. На неговата изградба ќе работат околу 3.000 луѓе. Буџетот е околу 7 милијарди евра.

Подготвителните работи започнаа во 2020 година на данската страна и во 2021 година на германска страна. Неодамна започна копањето на ровот.

Самата изградба на тунелот ќе започне оваа година. За делови од тунелот е потребно количество челик што одговара на количината потребна за изградба на педесет Ајфелови кули, пишува Travel+Leisure.

Тунелот треба да биде завршен во 2029 година.

Remote video URL
реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Read more

Архитектура

Како изгледаат најтесните куќи во светот?

Read more

Саудиска Арабија започна нов голем проект: Кралските палати се претвораат во луксузни хотели

Read more

Како Швајцарци решаваат гужва во сообраќај поради градежни работи?

Read more

Топ 15 неверојатни дрвени градби

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Видео кое ги преплаши постарите: Како генерацијата Z танцува на Macarena?

Читај повеќе

Хороскопски знаци што знаат сѐ за вас и пред вас: Од нив ништо не можете да скриете

Читај повеќе

Зелено смути ги топи масните наслаги од стомакот

Читај повеќе

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Читај повеќе

Несебични: Хороскопски знаци што ги ставаат туѓите потреби пред своите

Читај повеќе

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Читај повеќе

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе