Подобрување на просторот, удобноста и контролата: Škoda ги претставува внатрешните елементи на целосно новите генерации Kodiaq и Superb

›    Škoda Smart Dials: позиционирани под централниот инфозабавен екран, овие приспособливи ротациони копчиња со дигитални дисплеи нудат нов пристап кон интуитивно ракување;
›    Самостојниот 12,9-инчен инфозабавен екран, во комбинација со преместениот менувач на управувачот, создава уредна централна конзола и го оптимизира внатрешниот простор;
›    Иновативните дизајнерски селекции на Škoda носат низа одржливи материјали во серијата Kodiaq и Superb.

Млада Болеслав, 29 август 2023 година – Пред светските премиери на новите генерации Kodiaq и Superb, Škoda ги открива нивните целосно редизајнирани ентериери, со дигитален кокпит, head-up дисплеј и 12,9-инчен слободно стоечки дисплеј за инфозабава. DSG селекторот на менувачот е преместен во управувачкиот столб, сега давајќи им на предните патници повеќе простор, додека пространата централна конзола нуди повеќе простор за складирање. Подобрувајќи ја работата на внатрешноста, приспособливите паметни копчиња на Škoda овозможуваат лесна контрола. Секое ротирачко копче обезбедува интуитивен пристап до различни функции на возилото, а дигиталниот дисплеј обезбедува брз, сеопфатен преглед во секое време. Во чекор кон поголема одржливост, Škoda сега користи тапацир направен од 100% рециклиран полиестер и за новиот Kodiaq и за Superb.

Питер Олах, раководител на Дизајн на ентериер во Škoda Auto, објаснува, „Ентериерите на Škoda претставуваат интуитивност, едноставност, фокусираност на клиентите и паметни решенија. Нашата најнова иновација, Škoda Smart Dials, ги прошири интуитивните опции за контролирање на функциите на автомобилот, комбинирајќи го најдоброто од двата света: физички контроли и дигитални дисплеи. Свежите ентериери на Kodiaq и Superb сега се одликуваат со голем, слободно стоечки дисплеј, селектор на менувачот поставен на управувачот и ненатрупана централна конзола. Овие подобрувања го отворија патот за попространа и пријатна внатрешност која не само што го привлекува окото, туку и нуди практичност и вистинска додадена вредност за нашите клиенти“.

Иновативни нови функции за уште поголема удобност

Škoda ги редизајнираше ентериерите на двата претстојни модели, вклучувајќи ги подобрувањата на управувачот, инструмент таблата, контролната табла и украсните облоги. За прв пат кај Škoda: менувачот се префрли на управувачкиот столб кај двата моделa, што го прави особено достапен. Како резултат на тоа, централната конзола има уреден, јасно структуриран распоред, отворајќи дополнителен простор за совозачите. За прв пат во Kodiaq и Superb се вклучува head-up дисплеј кој го надополнува 10,25-инчниот виртуелен кокпит и самостоен централен инфозабавен дисплеј кој е поголем од кога било, со димензии од 12,9 инчи во дијагонала. Исто така, дебитирајќи, кај двата моделa, Škoda Smart Dials се иновативни ротирачки копчиња кои паметно ги интегрираат хаптичките и дигиталните компоненти за поинтуитивно искуство.

Škoda Smart Dials: Kопчиња со дигитални дисплеи

Со воведувањето на Škoda Smart Dials, чешкиот производител на автомобили ја подигнува докажаната комбинација на хаптички и дигитални контроли во своите возила на следното ниво. Овој целосно нов пристап се состои од три ротациони копчиња под инфозабавниот екран, секое со дигитален дисплеј од 32 милиметрa. Тие овозможуваат брз пристап до бројни функции на возилото врз основа на нивото на опрема. Двете надворешни паметни копчиња за возачот и совозачот ја контролираат внатрешната температура, греењето на седиштата и вентилацијата на седиштата, прикажувајќи ја моментално активната функција. Централниот паметен бројчаник контролира до четири различни функции, како што се јачината на звукот на инфозабавата, брзината на вентилаторот, насоката на воздухот, паметната климатизација, режимите на возење и зумирањето на картата. Централниот паметен бројчаник е конфигуриран преку менито за инфозабавниот систем, а со држење на копчето се префрла помеѓу функциите.

Проширен опсег на функции Simply Clever

Потрагата за зголемена удобност во автомобилите е очигледна во новите додатоци, вклучително и Phone Box со можности за брзо индуктивно полнење на паметни телефони до 15 W - а кај Kodiaq, ова се протега на два телефонa - поврзано со функцијата за активно ладење. Дополнително, патниците добиваат најмногу четири USB-C порти со излезна моќност од 45 W, како и пригоден USB-C приклучок од 15 W на ретровизорот.

Новиот Kodiaq е достапен со ergo седишта комплетирани со функција за пневматска масажа. Патниците на задните седишта ќе го ценат и просторот за складирање на свежо место во централниот тунел. Во Superb, редизајнираниот управувач, таблата со инструменти и украсните елементи на облогата беспрекорно се комбинираат со подобрените опционални седишта за масажа. Тие сега вклучуваат десет пневматски контролирани перничиња за масажа и широк избор на програми, со четиринасочна прилагодлива лумбална поддршка. Соодветно на Kodiaq, сите функции за греење на седиштата, управувачот, предното ветробранско стакло и задното стакло може лесно да се управуваат преку копче за грејачи што може да се конфигурираат во менито за контрола на климата.

Одржливи материјали за сите текстили и две популарни Simply Clever карактеристики

Škoda ја демонстрира својата посветеност на одржливоста со користење на еколошки одговорни материјали за сите внатрешни текстили, како и за две култни карактеристики на Simply Clever: чадорот во возачката врата и стругалката за мраз. Продолжувајќи со пристапот на другите модели на Škoda, традиционалните линии на опрема се заменети со концептот Design Selections: во Kodiaq, клиентите можат да се одлучат за Loft, Lounge или ecoSuite во црна или коњак боја, со текстил изработен од 100% рециклиран полиестер. Кожата во ecoSuite Design Selection има корист од еко-пријателскиот процес на потемнување со помош на остатоци од преработка на зрна кафе. За четвртата генерација на Superb, нивото на опременост Essence го вклучува Design Selection Studio, со избор за изборното ниво на опременост што ги опфаќа Loft и Lounge, како и Design Selection Suite во црна боја и коњак. Врвниот модел L&K ја проширува понудата со Design Selection L&K Suite во црна и коњак боја, која може да се пофали со кожа одржливо штавената со помош на отпадна вода од преработка на маслинки.

*Промотивен текст

Тагови
реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Авто новости

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Read more

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Read more

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Read more

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Read more
 

Автомобили

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе

Зошто драстично се зголеми масата на новите автомобили во последните 8 години?

Читај повеќе