Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Сезона е на кисела зелка, но и божикни пости, а со овој ручек покривате сѐ.

Пропржете ги компирите, па додадете подварок. Не постои човек на кој тоа нема да му се допадне. Одлично посно јадење кое можете да го послужите со печени пиперки или ајвар. Ова јадење можете да го подготвите и со слатка зелка. Ќе добиете ручек или вечера што сите ќе ја пофалат, а вие брзо ќе ја подготвите. Потоа засладете со посна торта како на пример бајадера од кокос.

Потребни состојки:
  • 700 gr компири
  • маслиново масло
  • 2 помали главици кромид
  • околу 500 gr подварок
  • рузмарин
  • сол
  • бибер
Подготовка:

Исечкајте ги компирите на поголеми парчиња, а потоа исечкајте ги на половина. Пржете ги во маслиново масло додека не поруменат. Потоа додадете крупно сечкан кромид. Додадете го подварокот и пропржете сѐ заедно околу 15-20 минути. Зачинете со рузмарин, сол и бибер.

Remote video URL
реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Рецепти

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Read more

Пoјадок за шампиони: Зошто треба да јадете две јајца наутро?

Read more

Рецепт на денот: Крем супа од зеленчук

Read more

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе