Погледнете го најбрзото BMW во светот

Ваков ѕвер од Баварците не сме виделе.

Автомобилот што се користи за трки за забрзување, модифициран BMW Серија 2, е најбрзиот примерок на овој бренд моментално достапен.

Однадвор изгледа како ништо да не е допрено, но неговиот шестцилиндарец B58 е всушност толку преработен што ова BMW завршува со 1.500 коњски сили.

Задржан е погонот на сите тркала, заедно со надградената верзија на фабричкиот осумстепен автоматски менувач, а најдобро од сè, сè е усогласено со новиот мотор.

Тоа значи дека оваа Серија 2 ги задржала повеќето оригинални функции, односно има контроли за климата и инфозабавниот систем, за „крстарење“ итн.

Поголемиот дел од внатрешноста се уште е таму, а според сопственикот, автомобилот тежи околу 1.600 килограми.

Сите заедно, ова модифицирано BMW поминува 400 метри за 7,9 секунди со брзина од 281 км/час, што значи дека е најбрзото BMW на планетата на 400 метри

Remote video URL
Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Авто новости

Стокец од 10.000 евра!

Read more

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Read more

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Read more

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Read more
 

Автомобили

Стокец од 10.000 евра!

Читај повеќе
  • filter

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Читај повеќе
  • filter

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Читај повеќе
  • play_arrow

Бензин, дизел или хибрид: Кое е најбрзото BMW од Серија 3?

Читај повеќе
  • filter

Први фотографии од новиот Alfa Romeo: SUV Milano од секој агол

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 15 неверојатни полициски возила

Читај повеќе
  • filter

Редизајнираниот Audi S3 сега е уште помоќен и позабавен

Читај повеќе
  • play_arrow

Уникат од милион долари: Revuelto Arena Ad Personam со 1015 КС

Читај повеќе