Романците го отворија својот „Голден гејт“

Погледнете како изгледа третиот по големина висечки мост во Европа

Романските власти денеска официјално ќе го отворат за сообраќај висечкиот мост на Дунав, кој со тоа ќе стане трет по големина во Европа.

Мостот Браила, кој Романците веќе го нарекоа романскиот „Голден Гејт“, чинеше 500 милиони евра, а на свеченото отворање ќе присуствува и романскиот претседател Клаус Јоханис.

„Мостот Браила е највисоката и најскапата градба во Романија од 1989 година. Работата на мостот траеше речиси пет години, а официјално започна во 2018 година. Три години подоцна беше завршена изградбата на потпорните столбови високи 192 метри и почна поставувањето на потпорните кабли“, пишува романски Digi24.

Медиумите во оваа земја се занимаваа и со други детали за мостот, а беше констатирано дека т.н сидрени кабли со тежина од околу 6.700 тони.

„Тие се произведени од јапонска компанија и имаат гаранција од 120 години. Вкупната должина на искористените кабли е 80.000 километри, што е доволно за двапати да се заокружи Земјата“, објасни тој.

Remote video URL

Со вкупна должина од 1.975 метри, мостот Браила е најдолг во Романија и трет најдолг висечки мост во Европа. Истовремено, овој мост ќе ја поврзува Молдавија со истокот на Романија и според прелиминарните проценки низ него секојдневно ќе поминуваат 5.000 автомобили.

По повод отворањето на мостот, министерот за транспорт Јонел Скриостану зборуваше за деталите од целиот проект.

„Мостот е дизајниран да има работен век од 120 години. Ќе има центар за мониторинг и контрола кој трајно ќе ја снима состојбата на мостот. На важни точки на мостот се инсталирани преку 50 сензори. Со цел да се обезбеди издржливост и висока антикорозивна заштита, воздухот на мостот ќе се суши, а релативната влажност ќе се одржува под 40 проценти“, објасни министерот.

Исто така, она што е интересно, Романците нема да плаќаат патарина при преминувањето на овој мост првите пет години.

За изградбата на овој мост се потрошени 52.360 тони челик и 297.000 тони бетон. Кога станува збор за цената на проектот, изградбата на висечкиот мост се проценува на 485 милиони евра, во кои е вклучено проектирањето и изградбата на мостот.

Мостот Браила ќе има четири ленти, ленти за итни случаи, патеки за пешаци и велосипеди. Од двете страни на мостот беа изградени два пристапни вијадукти долги 110 метри.

Remote video URL
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Архитектура

Кривата кула во Болоња треба да се реновира бидејќи може да се урне

Read more

Пловечки град на иднината: Засолниште за 40.000 луѓе во случај на природна катастрофа

Read more

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе