Поради пандемијата: Колку пари изгуби филмската индустрија во 2020?

Заработката на холивудските филмови минатата година забележа пад од 80 проценти на подрачјето на Северна Америка откако коронавирусот ги затвори киносалите, а филмските студија одложија многу премиери.

Според истражување на Comscore, прикажувањето филмови на подрачјето на Северна Америка во 2020 година донесе 2.2 милијарди долари, додека во 2019 година 11.4 милијарди долари.

Според податоците на Box Office Mojo, приходот остварен во 2020 е најнизок во последните 40 години. Variety пишува дека глобалната заработка на холивудските филмови во 2020 година е опадната за 71 процент.

Пандемијата ги затвори киносалите низ светот, а некои од нив ги доведе и до работ на стечај. Вкупно 274 филмови, меѓу кои и „No Time to Die“, „Top Gun: Maverick“, „Fast and Furious 9“ и други, ја одложија премиерата за 2021 година.

Поради тоа, во минатата година најмногу заработи филмот „Bad Boys for Life“ на Sony Pictures, кој во киносалите почна да се емитува во јануари и заработи 206 милиони долари.

реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Read more

Филм & ТВ

Кира Најтли: Не сакам да снимам секс сцени во филмови режирани од мажи

Read more

Официјален трејлер за хоророт „Wrong Turn“

Read more

Ова е трејлерот за новиот филм „Godzilla vs. Kong“

Read more

Топ 20 лоши филмови кои успеаја на бокс-офисот

Read more
 

Сцена

Кира Најтли: Не сакам да снимам секс сцени во филмови режирани од мажи

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за хоророт „Wrong Turn“

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е трејлерот за новиот филм „Godzilla vs. Kong“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Среќен роденден, Тоше

Читај повеќе

Топ 20 лоши филмови кои успеаја на бокс-офисот

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix ја најави втората сезона на популарната „Bridgerton“

Читај повеќе
  • play_arrow

Шербеџија за Мира Фурлан: Неправедно доживеа многу удари од вообразените националисти

Читај повеќе

Бизнисот цвета: Netflix надмина 200 милиони претплатници

Читај повеќе

Почина познатиот македонски актер Љупчо Тодоровски –Упа

Читај повеќе