Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Во време кога нашата земја и целиот свет се соочуваат со пандемија каква човештвото не памети, некои медиуми се обидуваат да привлечат публика и кликови со објавување стари вести за смртни исходи од COVID-19.

„Коронавирусот зема уште една жртва: Почина младо момче од Куманово без никакви претходни заболувања“, објави денеска порталот Press24.mk во 12:16ч.

„МЛАДО МОМЧЕ ОД КУМАНОВО ЖРТВА НА КОРОНАВИРУСОТ – претходно немал никакви други заболувања“, гласи насловот на текстот објавен денеска во 12:45ч на порталот „Курир“.

„Веста“ почнува со реченицата „Млад пациент на само 27 години од Куманово починал на Инфективната клиника во Скопје од ковид-19, потврдија од Министерство за задравство за МКД.мк.“, што води кон објава на MKD.mk од 31 октомври 2020, во 13:31 часот.

Ваквото неетичко работење не е новост за овие медиуми чии редакции не само што не ги почитуваат основните начела на новинарството, ами и предизвикуваат паника и вознемиреност кај јавноста во време на здравствена криза што веќе однесе многу животи кај нас и низ светот.

Да биде новинарската трагедија поголема, многу колеги ја пренесоа веста без да ја проверат и потврдат претходно.

реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

#мкфејл

Вака ли ќе го браниме јазикот?

Read more

Маврово во една фотка

Read more

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Read more

Урнебесните амандмани на Левица

Read more
 

Магазин

Разлика во години меѓу партнерите - дали бројките се навистина важни?

Читај повеќе

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Читај повеќе

Стјуардеса советува – овие работи никогаш не треба да ги нарачате во авион

Читај повеќе

Три месеци незабележано живеел на аеродром поради страв од короната

Читај повеќе

Го намалува холестеролот, помага за слабеење, спречува рак - моќта на куркумата

Читај повеќе
  • play_arrow

Ги потроши сите џокери на едно прашање за популарна Netflix серија

Читај повеќе

Нежна, искрена, забавна: Сè што треба да знаете за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Музеј во Бразил има колекција од најлошо направени восочни фигури

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Читај повеќе