Повторно доцни мисијата за враќање на луѓето на Месечината 

Лансирањето на мисијата Artemis 1 на НАСА, која беше одложена поради ураганот Јан, ќе се случи во средината на ноември, доколку сè оди според планот.

НАСА првично планираше да ја лансира ракетата SLS како дел од мисијата Artemis 1 на 29 август, но поради проблеми со истекување на гориво, двапати мораше да го одложи тој датум. Откако инженерите ги средија проблемите, агенцијата имаше шанса да го направи тоа на 23 и 27 септември, но поради ураганот што се приближуваше, беше принудена да ја стави ракетата на безбедно, за силното невреме да не ја оштети.

Невремето го погоди Вселенскиот центар Кенеди на 29 септември, а според објавените информации, освен помал упад на вода во повеќе објекти, ракетата SLS и капсулата Orion не претрпеле никаква штета.

Ураганот, сепак, влијаеше на времето на мисијата Artemis 1 - НАСА сега размислува за полетување помеѓу 12 и 27 ноември, иако сè уште не утврдиле точен датум во тој период.

„Фокусирањето на напорите за лансирање во ноември им дава време на вработените во ВЦ Кенеди да ги задоволат потребите на нивните семејства и домови по невремето, како и време за тимовите да извршат дополнителни проверки пред да се вратат на лансирната рампа“, изјавија претставници на НАСА.
  
Artemis  1 е првата мисија во рамките на програмата Artemis, која има за цел да воспостави постојано човечко присуство на и околу Месечината до крајот на деценијата.

Ако се оди според планот, Artemis 1 ќе испрати беспилотна капсула Orion на долгото патување до орбитата на Месечината и назад. Artemis 2 ќе испрати астронаути во орбитата на Месечината во 2024 година, а Artemis 3 ќе слета екипаж во близина на јужниот пол на Месечината во 2025 или 2026 година.

Remote video URL
реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Индија е на пат да стане најголем увозник на руска нафта

Read more

Вести

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Read more

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Read more

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Read more

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Read more
 

Гик

  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Читај повеќе

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе