Пред 26 години Македонија првпат играше фудбал во Скопје

Пред точно 26 години македонската фудбалска репрезентација го одигра првиот официјален меѓународен натпревар на домашен терен.

На „Градски“ во Скопје ни гостуваше Словенија во реванш на пријателскиот натпревар одигран во Крањ кој всушност беше првиот историски на нашата репрезентација.

Со головите на Серафимовски и убавиот волеј на Бошковски македонската репрезентација предводена од селекторот Андон Дончевски забележа втора победа во вториот натпревар над Словенија.

За Македонија настапија: Кире Трајчев (гк); Зоран Јовановски (22' Кире Грозданов, 76' Светозар Станковски), Митко Стојковски, Драги Канатларовски (к), Бошко Ѓуровски, Љупчо Марковски, Жарко Серафимовски (46' Борислав Тоовски), Горан Георгиевски, Зоран Бошковски, Неџмедин Мемеди, Тони Мицевски. На клупата беа уште и Зоран Мицевски (гк) и Марјан Стојковски.

записник

реклама

Спорт

Луѓето се неверојатни: Најдобрите видеа од првата половина на 2020

Read more

Голот на Роналдо против Џеноа со брзина од 105 километри на час

Read more

УФЦ рекорди: Најбрзите победи во историјата

Read more

Најскапите фудбалски позајмици на сите времиња

Read more

Нови видеа

play_arrow

Кои се седумте фудбалери со нула голови сезонава?

Read more
play_arrow

Видра скокна на брод бегајќи од орка кит

Read more
play_arrow

Голема експлозија и во Русија

Read more
play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Read more
play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more
play_arrow

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more
play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Read more
play_arrow

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Read more
play_arrow

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Read more
play_arrow

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Read more
play_arrow

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Read more
play_arrow

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more