Пред една година за малку ќе умреше на терен, сега има понуди од три клуба

Кристијан Ериксен потпиша договор со Брентфорд претходно оваа година.

Да потсетиме, минатата година на Европското првенство доживеа срцев удар. Откако му беше вграден дефибрилатор, тој автоматски повеќе не можеше да биде член на италијанскиот шампион бидејќи Серија А не им дозволува на играчите на кои им е вграден каков било инструмент што го регулира пулсот да настапуваат.

Замина во англискиот прволигаш со кој ја заврши сезоната на 11. место.

„Верувам дека имаме шанса да го задржиме Ериксен. Навивачите ќе му направат статуа до стадионот за две или три години“, изјави тренерот на Брентфорд, Томас Франк.

Фабрицио Романо, најпознатиот експерт за трансфер информации, на Twitter објави дека Ериксен има понуди од три клуба. Пред тоа ќе разговара со раководството на Брентфорд.

URL

Да потсетиме, на 12 јуни минатата година во 42. минута од мечот меѓу Данска и Финска на ЕП што се играше на Паркен во Копенхаген, Ериксен падна на земја и остана да лежи без знаци на живот. Екипата на Брзата помош брзо стигна до него и ја започнала процедурата за реанимација, по што тој на носилки беше изнесен од теренот, а натпреварот беше прекинат.

За малку ќе умреше и му се врати на фудбалот

Еден ден подоцна, лекар од данската репрезентација објави дека Ериксен едвај преживеал срцев удар, а на 18 јуни данската фудбалска асоцијација објави дека успешно е извршена операција за вградување на дефибрилатор во Ериксен.

Овој апарат му е потребен поради аритмијата на срцето предизвикана од срцевиот удар што го доживеа. И покрај сето тоа му се врати на фудбалот. Тој оваа сезона забележа десет настапи во Премиер лигата. Тој постигна еден и асистираше за четири гола.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Фудбал

Контроверзен избор: Новиот дрес на Њукасл во боите на саудиското знаме

Read more

Верати опљачкан на Ибица

Read more

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Read more

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Read more
 

Спорт

Контроверзен избор: Новиот дрес на Њукасл во боите на саудиското знаме

Читај повеќе

Одбојкарките поразени од Грција, одбојкарите од Италија

Читај повеќе

Ѓоковиќ поради Чилиќ би можел да се збогува од Вимблдон

Читај повеќе

Беретини се повлече од Вимблдон поради коронавирус

Читај повеќе

Верати опљачкан на Ибица

Читај повеќе
  • play_arrow

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Читај повеќе

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Читај повеќе
  • play_arrow

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Читај повеќе

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе